Verejné sväté omše sú napokon povolené

Konečná podoba opatrení proti šíreniu koronavírusu z 14. 10. priniesla zmenu pre slávenie bohoslužieb.

foto ilustračná (zdroj: pixabay.com)

Pre sprísnené opatrenia, ktoré platia od dnes 15. októbra ešte včera doťahovali detaily. Spočiatku to vyzeralo, že nebude možné navštevovať sväté omše. „Oznamujeme, že od 15. októbra 2020 až do odvolania bude na Slovensku platiť všeobecný zákaz verejných podujatí, ktorý sa týka aj bohoslužieb. Slovenskí biskupi urobili všetko, čo sa dalo, aby zostala zachovaná aspoň minimálna možnosť verejného slávenia. Štátni predstavitelia však napriek tomu trvajú na úplnom plošnom zákaze, jedine s výnimkou krstov, sobášov a pohrebov,“ oznámilo pôvodne Biskupstvo Nitra.

foto ilustračná (zdroj: pixabay.com)

Kňazi mali bohoslužby slúžiť súkromne, bez účasti veriacich.

Výnimku z opatrení majú krsty, sobáše a pohreby, pričom v interiéri je počet účastníkov obmedzený na 1 osobu na meter štvorcový. Vonku, napríklad pri pohrebe, počet účastníkov nie je obmedzený, s dodržaním minimálne dvojmetrových odstupov.

Omše budú napokon aj verejné, ale tiež s obmedzením.

Kostol sv. Petra a Pavla na Samovej ulici v Nitre (foto: NH)

Z informácií od Konferencie biskupov Slovenska vyplýva, že Úrad verejného zdravotníctva SR vydal včera vo večerných hodinách konečnú podobu opatrení, na základe ktorých verejné bohoslužby nie sú úplne zakázané. „Toto pravidlo sa vzťahuje aj na bohoslužby. Znamená to, že slávenie verejných bohoslužieb zostáva možné, avšak s limitom 6 osôb, vrátane kňaza (…) Hoci to nie je veľká zmena, bude predsa uskutočniteľné, aby na svätú omšu prišla napríklad aspoň rodina, na ktorej úmysel je daná bohoslužba slávená,“ informovalo neskôr nitrianske biskupstvo.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password