Vedľa Tesca má pribudnúť nová polyfunkčná budova

Nezastavaný priestor má byť využitý na kancelárske priestory, prípadne kaviareň.

zdroj: archinfo.sk

Porota už v architektonickej súťaži vybrala víťaza. S návrhom na nové sídlo spoločnosti Belevis vyhral bratislavský ateliér Sadovsky & Architects. Nový polyfunkčný dom by mal stáť hneď vedľa bývalého Prioru, dnes „malého“ Tesca. Belevis vyhlásila jednokolovú súťaž pre svoje nitrianske sídlo v máji tohto roka. Portál archinfo.sk uvádza, že podmienky súťaže boli overené Slovenskou komorou architektov.

Podľa predsedu poroty Pavla Paňáka museli súťažiaci reagovať na komplikované podmienky.

Tie vychádzajú napríklad z výhodnej pozície v centre mesta, pamiatkových nárokov, pešej a cyklistickej trasy, mestskej autobusovej dopravy, pozície blízkeho obchodného domu a uličnej strany, ktorá je v sklone.

Vizualizácia polyfunkčného domu (zdroj: archinfo.sk)

„Dom je rozdelený na štyri nadzemné, jedno ustúpené a jedno podzemné podlažie,“ uvádza sa v materiáli víťazného návrhu.

Prvé podlažie s prenajímateľnými priestormi je orientované do ulice. Dve podlažia v úzkej časti budovy sú vhodné napríklad pre kaviareň. V návrhu je aj priestor pre možnosť rozšírenia do susedného verejného priestoru. Ďalšie dve podlažia sú určené pre kancelárske priestory. Kancelárie vyššieho štandardu so strešnou terasou sa nachádzajú i na ustupujúcom podlaží. V návrhu vyriešili tiež autobusovú zastávku, ktorá sa tu aktuálne nachádza.

„Súčasťou parteru je aj vstavaná zastávka MHD, prestrešená objektom,“ dozvedáme sa ďalej z materiálu.

foto ilustračná (zdroj: pixabay.com)

Dominantou domu má byť schodisko prepájajúce úroveň ulice s úrovňou terasy obchodného domu. Súčasťou môže byť aj recepcia so zdieľanými zasadacími miestnosťami. Atraktívny verejný priestor má vytvoriť terasa medzi novým objektom a Tescom.

Porota vyberala z 19 súťažných návrhov. Vyhlasovateľovi navrhla niekoľko odporúčaní.

Vzhľadom na polohu stavby v centre mesta porotcovia napríklad odporúčajú uplatniť vysoký materiálový a remeselný štandard.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password