Vedkyni z nitrianskej UKF udelili významnú cenu za aktivity, ktorými popularizuje vedu

Vedkyňa aktivity vníma skôr ako srdcové záležitosti, než ako prácu. V súčasnosti sú dôležité aj pri znižovaní miery hoaxov.

zdroj: tyzdenvedy.sk

V rámci nedávneho Týždňa vedy a techniky boli na Slovensku ocenených pätnásť vedeckých osobností. Ceny sa odovzdávali v kategóriách Osobnosť vedy a techniky, Osobnosť vedy a techniky do 35 rokov, Celoživotné zásluhy v oblasti vedy a techniky, Vedecko-technický tím roka a Popularizátor vedy.

V poslednej kategórii najviac uspela docentka Ľubomíra Valovičová z Katedry fyziky Univerzity Konštantína Filozofa.

Vedkyňa bola ocenená za dlhoročnú prácu v oblasti popularizácie vedy a neformálneho prírodovedného vzdelávania prostredníctvom rôznych popularizačných aktivít. Ide napríklad o podujatia FAJN, Fyzika naživo/Fyzika všetkými zmyslami, VEDET, Vedecký jarmok, Fyzikálny kufor či Hráme sa na Einsteina.

Pre docentku sú tieto aktivity skôr srdcovou záležitosťou. „Všetky uvedené aktivity vznikli spontánne, z rôznych dôvodov a nikdy som si nemyslela, že by som za ne mohla byť ocenená. Išlo mi hlavne o to ukázať krásu fyziky a neskôr aj krásu všetkých prírodných vied. Potešilo ma, že si niekto moju prácu všimol a ocenil ju,“ vyslovila ocenená vedkyňa.

Podľa jej slov je popularizácia vedy dnes dôležitá aj preto, aby napomáhala k informovanosti ľudí a znižovala tak mieru hoaxov.

Televízia Nitrička

Forgot Password