Vedenie vysokého napätia bude pre vtáctvo bezpečnejšie

Zamerať sa chcú na lokality, ktoré sú pre vtáctvo všeobecne atraktívne.

foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)

Elektrické vedenie je jedným z hlavných faktorov, ktoré zapríčiňuje úmrtnosť vtáctva na svete. Najťažší lietajúci európsky vták drop veľký z nášho územia preto už takmer vymizol. Občianske združenie Ochrana dravcov na Slovensku spomína aj ďalšie ťažšie vtáky, ktoré majú pre svoju váhu zníženú manévrovaciu schopnosť.

Orol, sokol, volavka, bocian a labuť patria z tohto pohľadu medzi najohrozenejšie druhy.

„Vtáky nepoznajú hranice a problematiku je potrebné riešiť na medzinárodnej úrovni,“ tvrdí Lucia Deutschová z OZ Ochrana dravcov. Riešenie problému na Slovensku prebieha od jari 2020 prostredníctvom podrobného monitoringu.

zdroj foto: dravce.sk

Kontrolujú najmä nitriansky región.

„Vybrali sme 6 pilotných úsekov v oblasti Malaciek, Trnavy, Trenčína, Nitry, Nových Zámkov a Vrábel, spolu v rozsahu bezmála 270 km,“ informuje Marek Gális z Ochrany dravcov. Úseky boli vybrané tak, aby zahŕňanali biotopy dôležité pre vtáctvo z hľadiska hniezdenia, teda migračné trasy, lokality potravy a miesta odpočinku.

Monitoringom vedenia 400 kV zistili, že s nárazmi do drôtov majú na západnom Slovensku problémy hlavne labute.

foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)

Spomínaný typ vedenia je podľa Gálisa vzhľadom na konštrukciu málo viditeľný, a práve preto pri nárazoch patrí medzi najrizikovejšie. Ornitológovia v tejto oblasti dlhodobo spolupracujú so spoločosťou Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS). Tá na základe výsledkov sledovania umiestni na rizikové miesta prvky s účelom zvýšenia viditeľnosti. „Využijú sa produkty, s ktorými už existujú určité skúsenosti a spĺňajú prísne parametre dané pre inštaláciu na elektrických vedeniach,“ vraví Lucia Deutschová. OZ sa spojilo s ďalšími krajinami pozdĺž Dunaja, aby pre vtáky vytvorili bezpečnejší priestor. Projekt podporila aj Európska únia.

Spoločnosť v posledných rokoch preventívne na novovybudovaných vedeniach umiestňuje aj tzv. odkloňovače letu vtáctva.

foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password