Večerný výstup na Zobor doplní pozorovanie roja Perzeidov

V Nitre si roj Perzeidov pozriete aj zo Zobora.

Foto ilustračná: Pixabay.com

August každoročne prináša obdobie meteorického roja takzvaných Perzdeidov.

Podľa Slovenskej astronomickej spoločnosti pri Slovenskej akadémii vied sú Perzeidy aktívne v čase od 17. júla do 24. augusta s maximom 13. augusta. „Nov Mesiaca nastáva 16. 8. Počas noci okolo maxima jeho svetlo rušiť nebude. Očakávaná zenitová hodinová frekvencia (ZHR) je 150 meteorov za hodinu,“ dodáva astronomická spoločnosť.

V Nitre si roj Perzeidov pozriete aj zo Zobora.

Práve v blízkosti maxima sa bude konať podujatie s názvom Magické Perzeidy. Známy mestský sprievodca Slavobor Nitriansky účastníkov prevedie exkurziou. „Počas vychádzky sa budeme venovať zaujímavostiam živej a neživej prírody. Hlavnou témou výletu je zoznámenie sa s predstavami o moci padajúcich hviezd v dávnych dobách,“ uvádza organizátor.

Zraz je o 20.30 hod. Trasa povedie od altánku pri Špecializovanej nemocnici sv. Svorada cez žltú turistickú značku, Tri duby (pozorovanie), Lyžiarsku lúku a Zobor (pozorovanie). Exkurzia bude spojená s prezentáciou replík pravekých predmetov a bonusom, ktorým je možnosť opekania na Pyramíde alebo možnosť prenocovania pre dve osoby v domčeku na Pyramíde.

Potrebovať budete pevnú obuv, svetlo a vodu.

Televízia Nitrička

Forgot Password