Včasná diagnostika a liečba HIV/AIDS aj v Nitre

Včerajším dňom skončila trojmesačná celoslovenská kampaň Červené stužky, zameraná na šírenie preventívnych informácií o ochorení, ktoré poznáme pod skratkou HIV či AIDS.

Foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)

Hoci na Slovensku v posledných rokoch stúpa počet ľudí s HIV, stále nepatríme ku krajinám s výrazným počtom postihnutých pacietov. Preventívne šírenie informácií o dôsledkoch ochorenia naďalej patrí k jedným z dôležitých spôsobov boja proti týmto diagnózam. Osveta o danej chorobe sa zvyšuje aj vďaka Svetovému dňu boja proti AIDS, ktorý bol pred 31 rokmi stanovený na 1. december.

HIV alebo AIDS?

HIV sa prenáša pohlavným stykom, krvou alebo z matky na dieťa. Vírus nie je možné získať bežným kontaktom s infikovaným človekom, uštipnutím hmyzom, ako sú komáre, kliešte a pod. ani vzduchom či vodou. Okrem pohlavného styku je dôležité vyhýbať sa spoločnému používaniu napríklad žiletiek, tetovacích ihiel či injekčných striekačiek.

„Od začiatku monitorovania prípadov HIV/AIDS v Slovenskej republike v roku 1985 do 30. 9. 2018 bolo registrovaných u občanov SR i cudzincov spolu 1 046 prípadov infekcie vírusom ľudskej imunitnej nedostatočnosti. U 116 osôb prešla HIV infekcia do štádia AIDS a zaznamenaných bolo 72 úmrtí HIV infikovaných osôb (z toho 53 v štádiu AIDS),“ informuje Úrad verejného zdravotníctva. Podľa úradu najviac zaznamenaných HIV infekcií na Slovensku je výsledok homosexuálneho styku. Ďalším najčastejším dôvodom nákazy je heterosexuálny styk a injekčné užívanie drog.

Foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)

Podobne ako iné ochorenia aj HIV vírus má niekoľko štádií.

Počas prvého štádia sa vírus dostáva do organizmu. Trvá niekoľko týždňov a prejaviť sa môže symptómami podobnými chrípke. Už v tomto období môže infikovaný preniesť vírus na ďalšieho človeka. HIV napáda určitú skupinu bielych krviniek nazývaných lymfocyty, a tým znižuje obranyschopnosť ľudského organizmu, ktorý ľahšie podlieha ochoreniam, baktériám a vírusom. „Prvé príznaky HIV infekcie sú ľahko zameniteľné s chrípkovým ochorením a objavujú sa 2 až 4 týždne od infikovania. Avšak človek nakazený vírusom HIV nemusí mať dlhú dobu, napríklad niekoľko rokov, vôbec žiadne zdravotné problémy,“ informuje Iniciatíva hivaids.sk.

Foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)

Ďalšie štádiá môžu trvať aj 10 rokov, niekedy sa prejavujú zdurením uzlín. Postupne sa dostavuje únava, nočné potenie, úbytok na váhe a infekcie oslabujúce imunitu. V poslednom štádiu vírus prepukne naplno. Tu už ide o AIDS. Infekcie často sprevádzajú nádory, abscesy mozgu, meningitída a následné celkové zlyhanie organizmu.

Keďže vírus HIV v prvých rokoch nemusí mať žiadne príznaky, dôležitá je pri akomkoľvek podozrení včasná diagnostika. „V prípade osôb, ktorým sa včas stanoví diagnóza, dochádza, s veľkou pravdepodobnosťou k zníženiu prenosu vírusu na iné osoby na základe nielen zníženej infekčnosti pri liečbe, ale aj zmien sexuálneho správania a správania pri injekčnom užívaní drog,“ dodáva Úrad verejného zdravotníctva.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva

Pri akomkoľvek podozrení navštívte niektoré z anonymných testovacích miest. V Nitre sú dve.

Krvné testy vykonávajú Regionálne úrady verejného zdravotníctva. V Nitre úrad sídli na Štefánikovej triede 58. Vyšetrenie je anonymné a bezplatné, výsledky sa odovzdávajú osobne. Vyšetria vás aj v Odberovom mieste Medirex na Novozámockej 67 v Horných Krškanoch. Aj tu sa výsledky odovzdávajú osobne, za vyšetrenie si ale zaplatíte. Testuje sa súčasne podozrenie na HIV aj Syfilis.

zdroje: hivaids.sk, cervenstuzky.sk

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password