Väznila svojich 5 dcér celých 8 rokov

Tyrania jednej matky nepozná hraníc, svoje deti a slúžku väznila v jednej izbe celé roky.

Divadlo Andreja Bagara pripravuje novú inscenáciu hry s názvom Dom Bernardy Alby. Dielo si vzal pod režisérsku taktovku Marián Amsler, ktorý sľubuje dramatickosť, pohybovosť a hudobnosť nového predstavenia.

„Je to dráma odohrávajúca sa v malej španielskej dedine. Inscenácia je viac-menej ženská hra. Odohráva sa v dome čerstvej vdovy, ktorá sa rozhodne veľmi tvrdo držať smútok. So svojimi piatimi dcérami a slúžkou sa zatvoria v dome,“ prezrádza režisér Marián Amsler.

skúška hry

Hru režíroval v roku 1979 dnes už nebohý Jozef Bednárik. Predstavenie sa tak vracia na dosky nitrianskeho divadla po dlhých 4 desaťročiach. Tvorcovia však stavili na úplne iný koncept – do deja vstupuje aj postava samotného pôvodného autora hry Federica García de Lorcu.

„Je veľmi zaujímavé vidieť dej jeho očami. V hre sa zároveň odkrýva aj jeho životopis, jeho posledný rok života, kedy vznikala táto inscenácia, ktorú on ako autor, žiaľ, nevidel. Premiéry sa nedožil,“ vysvetľuje Daniela Kuffelová, herečka DAB.

Priebeh hry nás zavedie do roku 1936 – do doby, keď fašistická strana naberá v Španielsku na popularite a dostáva sa k moci.

„Bohužiaľ, ľudia sú nepoučiteľní, a preto dnes vidieť opätovný nárast neonacizmu, fašizmu a iných izmov. Treba na to na každom kroku upozorňovať,“ hovorí Eva Pavlíková, herečka DAB.

Premiéra inscenácie sa uskutoční 6. marca tohto roku v štúdiu Divadla Andreja Bagara.

Pre viac informácií kliknite na reportáž TV Nitričky, tu.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password