Poradňa: „Vaše dieťa do škôlky nemôžeme zobrať,“ odkazujú niektoré materské školy v Nitre

Stalo sa to aj vám? Napriek tomu, že bolo vyhlásené celoplošné zrušenie maximálneho počtu detí v triedach, Nitra využila možnosť prijať vlastné pravidlá.

Foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)

Pre materské školy bolo doteraz povolených najviac 15 detí v jednej triede alebo skupine, pre základné školy bol maximálny počet 20 detí na 1 triedu. Od pondelka 15. júna sa tieto obmedzenia podľa odporúčaní ÚVZ SR rušia.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu ale upresňuje, že zrušenie mimoriadneho obmedzenia na maximálny počet žiakov, ako aj zrušenie zákazu zmiešavania detí a iných obmedzení však patrí len k odporúčaným, nie povinným opatreniam.

Znamená to, že samosprávy zodpovedné za školské zariadenia môžu prijať aj vlastné pravidlá.

Nitra využila možnosť vlastných pravidiel

Napriek tomu, že zmeny sú podľa vedúcej odboru školstva, mládeže a športu Mestského úradu v Nitre Márie Orságovej stále pozitívnejšie, výchovno-vzdelávacie zariadenia patriace pod mesto nebudú môcť prijať všetky deti, ktoré sa chcú do škôl vrátiť. „Dopredu chcem povedať, že stále nie je úplné uvoľnenie. Veľa záleží od zabezpečenia zariadení našimi zamestnancami. Máme dosť veľa rizikových zamestnancov vo veku od 60 rokov alebo s nejakým zdravotným znevýhodnením a toto nás limituje,“ povedala vedúca odboru školstva. Radnica situáciu rieši aj tým, že presúva zamestnancov do iných škôlok. Hoci u predškolákov poobedný spánok nie je povinný, kapacity tiež limituje určenie 1-metrových rozostupov postelí škôlkarov. Mesto chápe, že nie všetci rodičia sú spokojní, no využíva rozhodnutie ministerstva školstva, na základe ktorého môže zriaďovateľ prispôsobiť podmienky prijatia detí súčasným možnostiam školských zariadení.

Foto: FB Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR

„Manželka je teraz na materskej dovolenke s tretím dieťaťom. Povedali nám, že syna – predškoláka do škôlky zoberú, ale mladšiu dcéru nie,“ sťažuje sa otec detí, ktoré navštevujú jednu z nitrianskych materských škôl. Vedúca odboru školstva upozorňuje, že prednosť stále dostávajú deti zamestnaných rodičov, rodičov v prvej línii a predškoláci. V menších zariadeniach sa môže stať, že ani niektoré deti v predškolskom veku sa do škôlky nevrátia. Radnica sa tomu snaží vyhnúť.

V Topoľčanoch rozhodne prieskum

Magistrát mesta zisťuje záujem rodičov, resp. detí o návrat. Podľa vedúcej odboru školstva, kultúry a práce s mládežou Vladimíry Matušíkovej sa teda až po výsledkoch prieskumu rozhodne, koľko žiakov bude prijatých aj vzhľadom na možnosti konkrétnych škôl.

Vráble vychádzajú z odporúčaní ÚVZ SR

Obmedzenie maximálneho počtu detí v skupinách zrušili. „Ideme na plnú kapacitu spred korony,“ vraví Ľubica Černáková zo Školského úradu vo Vrábľoch. Záujmu rodičov sa budú snažiť vyhovieť v maximálnej možnej miere. „Rozhodnutie nebudeme upravovať. V prípade, že by sa vyskytlo viacej detí a bol by väčší záujem, tak áno,“ vyjadrila sa Danuša Hollá zo Školského úradu v Zlatých Moravciach. Aktuálnu naplnenosť majú približne 15 detí v skupine, ak bude záujem, počty zvýšia. „Nejako veľmi sa to navyšovať nebude,“ doplnil školský úrad.

V Leviciach niektoré deti odmietli

Išlo o niekoľko žiakov materskej školy, ktorá sa práve sčasti rekonštruuje, a zariadenie, kde sú možnosti limitované vyšším vekom pedagogického personálu. V ostatných školách sa po uvoľnení opatrení riadia štandardnou vyhláškou.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password