V zoborských lesoch sú stále čierne skládky

Turisti sa v prírode správajú zodpovednejšie, no odpad v nej stále nájdeme. Najväčšiu časť tvoria starý domový alebo stavebný odpad, pneumatiky či časti nábytku.

V stredu popoludní sa konal 13. ročník Jarného čistenia Zobora. Tradičná environmentálna akcia,  ktorú od roku 2007 organizuje Nitriansky horský spolok v spolupráci s mestom Nitra a Správou CHKO Ponitrie, sa tento rok uskutočnila bez zapojenia širokej verejnosti.

„Dôvodom bola skutočnosť, že odpadu ubúda a ak by sem prišlo 100 ľudí a každému by sme dali vrece na odpadky a rukavice, vyprodukovali by sme viac odpadu, ako vyzbierali,“ vysvetlil Radovan Baláž z Nitrianskeho horského spolku.

Jarné čistenie Zobora 2023. (Zdroj: Peter Michalík)

Do akcie sa tak zapojilo približne 30 dobrovoľníkov z Nitrianskeho horského spolku, Klubu slovenských turistov Nitra, Zoborského skrášľovacieho spolku, Stráže prírody či Správy CHKO Ponitrie. Na základe prieskumu Zoborských vrchov, značených turistických chodníkov a ich okolia sa vydali do okolia špecializovanej nemocnice a zoborského kláštora, čistili aj prístupovú cestu k nim, les pod parkoviskom. Skupina dobrovoľníkov na terénnych autách sa presunula do vzdialenejších lokalít – k Zoborskému jazierku a hraniciam prírodnej rezervácie Lupka, kde sa nachádzal hlavne tzv. neturistický odpad, teda starý domový alebo stavebný odpad, pneumatiky, časti nábytku a pod.

Jarné čistenie Zobora 2023. (Zdroj: Peter Michalík)
Vyzbieraný odpad po Jarnom čistení Zobora vážil 480 kg. (Zdroj: Viktor Mlynek)

Vyzbieraný odpad bol na konci akcie sústredený pod nemocnicou, odkiaľ jeho likvidáciu zabezpečili Nitrianske komunálne služby. Vážil 480 kilogramov.

Televízia Nitrička

Forgot Password