V Zlatne si pripomenuli výročie SNP

Tri stovky účastníkov sa zišli v sobotu na 32. ročníku Pochodu náučným partizánskym chodníkom v Zlatne. Ten sa každoročne koná v rámci osláv Slovenského národného povstania (SNP).

Pochod náučným partizánskym chodníkom sa v obci Zlatno začal o ôsmej ráno kladením vencov a kvetov k pamätníku SNP. Následne sa účastníci podujatia vydali na 12-kilometrovú trasu Zlatno-Skýcov, kde položili kvety k pamätníku SNP. Minulé ročníky tradičného pochodu boli účasťou silnejšie. V roku 2019 bolo zaregistrovaných viac ako 500 účastníkov, čo bol doposiaľ historicky najväčší počet účastníkov tohto podujatia.

V tomto roku si napriek opatreniam kvôli pandémii prišlo uctiť pamiatku približne 300 ľudí.

Zdroj foto: Súkromný archív ZS

„Tento rok sa uskutočňuje podujatie vzhľadom na zložitú epidemiologickú situáciu v obmedzenom režime. To znamená, že okrem pochodu a kladenia vencov nebude žiadny sprievodný program ani tradičné varenie guláša. Účastníkov sme preto vyzvali, aby si sami zabezpečili dostatok stravy a pitný režim,“ informoval spoluorganizátor podujatia a zároveň starosta obce Skýcov Tomáš Kolembus.

Okrem turistického zážitku bolo hlavným cieľom pochodu aj priblíženie si histórie partizánskeho odboja v tribečských horách.

Počas druhej svetovej vojny tam pôsobili tri veľké partizánske oddiely Zarubežnij, Plameň a Národný pomstiteľ, ktoré viedli legendárni partizánski velitelia Alexander Sviatogorov – Zorič, Putilov a Viktor Maximov.
Podľa pamätníkov mali partizánske oddiely viac ako 1100 mužov a ani napriek viacerým pokusom sa nemeckým jednotkám nedarilo obmedziť ich činnosť. Tá sa sústredila predovšetkým v okolí Skýcova, Zlatna, Zlatých Moraviec a Topoľčianok. Po odchode partizánov krátko pred oslobodením sa nemecké oddiely pomstili obyvateľom Skýcova za ich podporu odboja tým, že ich vyhnali z domovov a celú obec vypálili.

Foto: FB Obec Skýcov

Zdroj: TASR

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password