V Zbehoch požehnali modernú kaplnku sv. Urbana

Novovybudovaná kaplnka stojí na mieste bývalej kaplnky, ktorá bola v minulosti zničená.

Svätú omšu vo farskom Kostole povýšenia sv. Kríža aj akt požehnania kaplnky viedol nitriansky diecézny biskup Mons. Viliam Judák spolu s miestnym kňazom Romanom Gallasom a ďalšími duchovnými dekanátu. Prítomní boli i predstavitelia obce. „Biskup Judák kaplnku sv. Urbana požehnal a otvoril tak pre ňu cestu, aby sa stala miestom modlitby, úcty a vďaky k Bohu za jeho dobrodenia,“ píše Biskupstvo Nitra.

Nová kaplnka stojí v poli nad obcou priamo na základoch tej pôvodnej. Zasvätená je patrónovi vinohradníkov.

Prostredie bolo kedysi vinárskom oblasťou. Výstavbou kaplnky obyvatelia obce podľa nitrianskeho biskupstva vyjadrili túžbu ďakovať a prosiť Boha za úrodu. Projekt bol zrealizovaný na základe vôle občanov so súhlasom i podporou obecného zastupiteľstva a vedenia Zbehov. Autorom kaplnky je Michal Gaj ml.

Vo farnosti chcú do budúcna zaviesť tradíciu konania pútí i modlitieb pri kaplnke a zvolávať Božie požehnanie.

Jej netradičný tvar má pripomínať vinársky lis, ktorý symbolizuje tlak spoločenského života na dušu človeka a potrebu nájsť si čas na odpočinok. „Hlavná os kaplnky smeruje k veži farského kostola Povýšenia sv. Kríža v obci, v ktorom sa dodnes nachádza jediná zachovaná súčasť pôvodnej kaplnky – obraz sv. Urbana,“ informuje biskupstvo. Unikátny pozostatok pôvodnej stavby autor projektu zreprodukoval. Maľba vykreslená v skle ako odraz minulosti tak aj v súčasnej dobe symbolicky pripomína svoju predchodkyňu.

Foto: Obec Zbehy/Biskupstvo Nitra

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password