V Starom divadle Karola Spišáka môžete vidieť výstavu jedného z najstarších absolventov UKF

Maliar a pedagóg Jozef Švikruha, ktorý čoskoro oslávi osemdesiatku, zostáva aktívny vo svete výtvarného umenia. Jeho súčasnou inšpiráciou sa stala hudba.

Foto ilustračná: Pixabay.com

Okrem divadelného umenia sa do priestorov Starého divadla Karola Spišáka (SDKS) vracia aj výtvarná tvorba a vernisáže. Tá najnovšia s názvom Metamorfózy hudby bude verejnosti sprístupnená do 31. marca 2023.

Prezentuje výtvarnú prácu Jozefa Švikruhu, jedného z prvých absolventov Pedagogickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa

„Slovenský výtvarník Jozef Švikruha sa narodil 12. decembra 1943 v Trebichave pri Bánovciach nad Bebravou. Po strednej škole jeho cesta viedla na novozaloženú Pedagogickú fakultu v Nitre, kde navštevoval ateliér maľby u doc. Ľudovíta Jelenáka. PF v Nitre ukončil v roku 1964,“ prezradila kurátorka výstavy Marta Hučková Kocianová.

Ako pripomenula, Jozef Švikruha sa tak zaraďuje k prvým absolventom, ku ktorým patrí autor hier, dramatik, textár, herec, režisér a zakladateľ RND Stanislav Štepka, autorka knižky o Maťkovi a Kubkovi ilustrátorka Marianna Grznárová, či Nitran profesor Štefan Gero.

Výtvarník z malebných krajinných motívov prešiel k originálnym dielam inšpirovaným tónmi skladieb svetových hudobníkov.

V tvorbe maliara a pedagóga nájdeme diela inšpirované Benátskym karnevalom, Posledným valčíkom, Španielskou rapsódiou, Carmina Burana fortuna 1, či Malou nočnou hudbou.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password