Svätoplukovo námestie sa postupne mení

Zatiaľ boli vykonané dve z plánovaných úprav. Priniesli očakávané výsledky?

foto: nh

Malá návštevnosť a čiastočná nespokojnosť s dizajnom Svätoplukovho námestia v Nitre viedla k takzvanému hackathonu. Organizoval sa v júli 2019 a jeho výsledkom bolo niekoľko tipov, ako námestie oživiť. Medzi riešeniami sa spomínalo napríklad posedenie, revitalizácia parčíka pri námestí, bezbariérovosť či vodný prvok, respektíve malý potok.

Z celkovo piatich avizovaných úprav sa zatiaľ podarilo vykonať dve. Jednou z nich sú tieniace moduly so sedením a zeleňou, ktoré na námestí pribudli minulé leto. Moduly sa krátko nato stihli stať aj terčom vandalov, ktorí tu vytrhali okrasné trávy. Podľa slov hovorcu mesta Nitry Tomáša Holúbeka modulárny systém kopíruje bývalú historickú zástavbu, ktorá sa tu kedysi nachádzala. Podľa potreby je možné ich premiestniť a zmeniť.

Cieľom pridaných prvkov bolo prilákať ľudí, ktorí sa na námestí veľmi nezdržiavali.

Úpravou už prešiel parčík nachádzajúci sa medzi námestím a Mostnou ulicou.

„Tam sa robili výraznejšie orezy starých kríkov a starej zelene,“ povedal pre Televíziu Nitrička Tomáš Holúbek. Zároveň dodal, že tu bolo vysadených viac ako dvadsať nových stromov. Podľa mestského poslanca Petra Mezeia sa prvé výsledky už prejavili. Zmeny dopomohli k tomu, že tu ľudia trávia viac času a priestor ožil.

Plánov, ako oživiť Svätplukovo námestie, je viac, no v roku 2022 revitalizácia ešte nie je hotová. Zasiahol koronavírus a stúpajúce ceny. „Tým, že musí na všetky tieto kroky prebehnúť súťaž, tak veľmi ťažko sa nám teraz stanovujú akékoľvek termíny,“ vraví hovorca mesta. Vysvetlil, že vzhľadom na nárast cien materiálov sa teraz rieši predpokladaná hodnota zákazky, ktorú treba prispôsobiť.

Viac sa dozviete v reportáži.

Televízia Nitrička

Forgot Password