V prímestskej autobusovej doprave v Nitrianskom samosprávnom kraji došlo k zmene taríf

Zmenené bolo aj vekové ohraničenie kategórie detí, zavedená bola aj možnosť zakúpenia si obojsmerného lístka.

Župný parlament schválil zvýšenie cestovného v prímestskej doprave. „Z dôvodu platnosti a účinnosti vyhlášky Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky bolo povinnosťou samosprávnych krajov pristúpiť k úprave tarifných podmienok najneskôr do 30. júna tohto roka,“ vyjadrila sa hovorkyňa predsedu NSK Oľga Prekopová.

Ako povedala Petra Helecz, hovorkyňa prepravnej spoločnosti, NSK po viac ako dekáde rozhodol o zvýšení cestovného, a to v priemere o 10 percent na tarifné pásmo.

Na základe úprav cestovného došlo aj k niekoľkým zmenám. „Jednou z nich je zmena vekového ohraničenia kategórie detí, z pôvodnej hranice 15 rokov sa mení na 16 rokov,“ poznamenala Helecz.

Podľa slov hovorkyne predsedu NSK je už dlhší čas evidovaný klesajúci počet cestujúcich v prímestskej doprave, s čím má súvis aj pokles tržieb, a naopak rastú výdavky do prímestskej autobusovej dopravy.

Ďalšou novinkou je zakúpenie obojsmerného cestovného lístku. „Cestujúci má možnosť využiť spiatočnú cestu lístka do 24. hodiny nasledujúceho dňa. Spiatočnú cestu môže cestujúci využiť aj pri inej trase s inými autobusovými zastávkami pri zachovaní počiatočnej a koncovej zastávky,“ vyjadrila sa Helecz.

Kraj podľa slov hovorkyne predsedu NSK očakáva, že zavedenie obojsmerných lístkov môže pomôcť ustáliť negatívny trend cestujúcich v spomínanej doprave.

Viac sa dozviete v reportáži Jozefa Juríka.

foto: archív TV Nitrička

Televízia Nitrička

Forgot Password