V Ponitrianskom múzeu otvorili výstavu drevených a keramických betlehemov. Prezentuje aj tvorbu rezbárov z blízkeho okolia

Vidieť tu môžete napríklad tvorbu rezbára – autora betlehemu, ktorý dominuje vianočnému mestečku v Nitre a scénku, ktorú vystavovali a požehnali vo Vatikáne.

Foto: NH

Známu scénu s betlehemskou hviezdou, tromi kráľmi či mudrcmi, ktorí prichádzajú k narodenému Jezuliatku, je možné stvárniť rôznymi formami. V Ponitrianskom múzeu ju v súčasnosti verejnosť môže vidieť v drevenej aj keramickej podobe.

Múzeum pripravilo výstavu Slovenský Betlehem/Z klenotnice kultúrneho dedičstva.

„Táto slávna scéna je spodobená v tisícoch variantov, v nespočetných vyhotoveniach remeselníckych, ale aj výtvarníckych. Ožíva každý rok počas Vianoc v kostoloch, na verejných miestach i v domácnostiach,“ poznamenáva kurátorka výstavy Patrícia Žáčiková.

Obr. ilustračný: Pixabay.com

Vystavené betlehemy sú z rôznych lokalít, ale najmä z okolia Nitry, Topoľčian a Novej Bane. 

„Rezbárske diela, ktoré výstava predstavuje, sú hlavne z dielne rezbárov Štefana Doskoča zo Zlatna, Štefana Trnku a Miroslava Mišíka z Novej Bane, Jozefa Halma z Bošian a ďalších. Patria do zbierkového fondu Ponitrianskeho múzea v Nitre, ale aj okolitých múzeí – Pohronského múzea v Novej Bani a Tribečského múzea v Topoľčanoch,“ informuje kurátorka.

Nájdete tu aj betlehem, ktorý bol vystavovaný vo Vatikáne a betlehem dominujúci vianočnému mestečku v Nitre.

Výstava prezentuje tiež diela súčasných slovenských rezbárov z blízkeho okolia. Uvidíte tu napríklad betlehem Petra Šranka z Veľkého Lapáša. Dielo bolo v roku 2021 vystavené vo Vatikáne a požehnané pápežom Františkom. Je tiež autorom známej Poslednej večere, ktorá bola do roku 2019 umiestnená v areáli Nitrianskeho hradu.

Verejnosť tu tiež môže vidieť aj rezbársku tvorbu Štefana Réckeho, ktorý žije a tvorí v ateliéri v Štitároch. „Štefan Récky je autorom betlehemu, ktorý každoročne dominuje vianočnému mestečku na Svätoplukovom námestí v Nitre,“ dodáva kurátorka.

Expozícia bude otvorená v priestoroch múzea do 16. januára 2023.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password