Foto: NH
Známu scénu s betlehemskou hviezdou, tromi kráľmi či mudrcmi, ktorí prichádzajú k narodenému Jezuliatku, je možné stvárniť rôznymi formami. V Ponitrianskom múzeu ju v súčasnosti verejnosť môže vidieť v drevenej aj keramickej podobe.
Múzeum pripravilo výstavu Slovenský Betlehem/Z klenotnice kultúrneho dedičstva.
„Táto slávna scéna je spodobená v tisícoch variantov, v nespočetných vyhotoveniach remeselníckych, ale aj výtvarníckych. Ožíva každý rok počas Vianoc v kostoloch, na verejných miestach i v domácnostiach,“ poznamenáva kurátorka výstavy Patrícia Žáčiková.
Vystavené betlehemy sú z rôznych lokalít, ale najmä z okolia Nitry, Topoľčian a Novej Bane.
„Rezbárske diela, ktoré výstava predstavuje, sú hlavne z dielne rezbárov Štefana Doskoča zo Zlatna, Štefana Trnku a Miroslava Mišíka z Novej Bane, Jozefa Halma z Bošian a ďalších. Patria do zbierkového fondu Ponitrianskeho múzea v Nitre, ale aj okolitých múzeí – Pohronského múzea v Novej Bani a Tribečského múzea v Topoľčanoch,“ informuje kurátorka.
Nájdete tu aj betlehem, ktorý bol vystavovaný vo Vatikáne a betlehem dominujúci vianočnému mestečku v Nitre.
Výstava prezentuje tiež diela súčasných slovenských rezbárov z blízkeho okolia. Uvidíte tu napríklad betlehem Petra Šranka z Veľkého Lapáša. Dielo bolo v roku 2021 vystavené vo Vatikáne a požehnané pápežom Františkom. Je tiež autorom známej Poslednej večere, ktorá bola do roku 2019 umiestnená v areáli Nitrianskeho hradu.
Verejnosť tu tiež môže vidieť aj rezbársku tvorbu Štefana Réckeho, ktorý žije a tvorí v ateliéri v Štitároch. „Štefan Récky je autorom betlehemu, ktorý každoročne dominuje vianočnému mestečku na Svätoplukovom námestí v Nitre,“ dodáva kurátorka.
Expozícia bude otvorená v priestoroch múzea do 16. januára 2023.