Stromy v parku mojmírovského múzea poškodzuje drevokazná huba. Odstránenú zeleň nahradí nová výsadba

Huba napáda najmä lipy a pagaštany. Múzeum návštevníkov parku vyzýva k opatrnosti.

Počet stromov v parku Regionálneho múzea v Mojmírovciach je potrebné okresoch. Dôvodom sú vysoký vek a choroby stromov. Podľa múza miestnu zeleň napadla nebezpečná drevokazná huba uhliarik pálený (ustulina deusta), ktorá spôsobuje rozklad dreva. „Silno napáda koreň stromu, a tak aj zdanlivo zdatný strom prestáva byť odolný voči zlomu,“ spresňuje múzeum. Strom sa tak môžu vyvrátiť alebo zlomiť bez viditeľných známok poškodenia.

Huba napáda listnaté stromy, najmä lipy a pagaštany. Návštevníci by si mali dávať pozor.

Napadnutých stromov je v parku viacero, preto bude v najbližšej dobe prebiehať posudzovanie ich zdravotného stavu a v prípade potreby následne i výrub. Vedenie múzea prosí návštevníkov parku, aby sa tu nezdržiavali hlavne v nepriaznivom počasí, pričom pripomínajú dva vysoké jasene v blízkosti budovy. Jeden sa zlomil počas búrky, druhý praskol počas pokojného dňa. „Príčinou ich prasknutia a následného výrubu bolo prasknutie dreva v mieste vidlice kmeňa, kde sa vytvorila trhlina, v ktorej sa zadržiavala dažďová voda,“ vysvetľuje múzeum.

„Naša obec sa ešte v tomto roku postará o ďalšiu výsadbu mladých stromčekov tak, aby park bol naďalej oázou zelene a príjemnou zónou na prechádzky a oddych,“ informuje múzeum.

foto: FB Regionálne múzeum Mojmírovce

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password