Bábsky jarmok po rokoch privítal svojich nadšencov

Vystúpenia folklórnych súborov, remeselné stánky s rôznymi dobrotami, tanečná zábava až do večerných hodín a hlavne príjemná atmosféra vládla počas víkendu na tradičnom Bábskom jarmoku.

Tento rok sa novému vedeniu obce podarilo znovu usporiadať tradičný Bábsky jarmok, ktorý miestnym obyvateľom chýbal už celých päť rokov. Pre návštevníkov víkendového jarmoku bol prichystaný bohatý program, pochutnať si mohli aj na tradičných jarmočných špecialitách.

„Program pozostával z dvoch dní: 1. deň sme začali diskotékou pre mladých a v sobotu bol hlavný program, ktorý pozostával z vystúpenia folklórnych skupín z okolitých obcí pod záštitou MAS VITIS,“ uviedla starostka obce Báb Katarína Töröková.

Hlavným cieľom podujatia bolo obnovenie tradičného bábskeho jarmoku, ktorý sa tradoval od roku 1778, kedy získal jarmočné právo, vždy na Ignáca 31. júla. Keďže sa dlhšiu dobu neorganizoval, rozhodli sme sa toto krásne podujatie obnoviť a dať priestor aj našim domácim remeselníkom na prezentovanie svojich výrobkov a umenia a priniesť našim spoluobčanom paletu krásnych piesní, tradícií a dedičstva našich predkov,“ informovala nás starostka obce Báb Katarína Töröková.

Miestna akčná skupina VITIS združuje 11 miest a obcí. Pravidelne organizuje rôzne spoločenské podujatia, ktorých cieľom je skvalitniť život v mikroregióch.

Prínosom tohto stretnutia je utužovanie vzťahov a vytváranie nových priateľstiev. Ľudia sa poznajú, stretnú sa raz do roka a môžu sa porozprávať. Prinesú nové pesničky a vymenia si svoje skúsenosti z vystupovania a reprezentovania tej svojej konkrétnej obce,“ dodal starosta obce Rumanová Jozef Jankovič, ktorý je zároveň predsedom MAS VITIS.

Na tradičnom Bábskom jarmoku vystúpili folklórne skupiny z 9 obcí a nechýbali ani remeselné stánky.

Do nôty zahrali aj dve domáce skupiny, ktoré vystupovali v miestnych krojoch. Tie sa im po rokoch podarilo znovu obnoviť.

„Keďže pôvodné kroje boli už veľmi zničené a nedalo sa v nich vystupovať, spravili sme nové, v ktorých sú zachované tvary a všetky výšivky ako mali naši starí rodičia,“ informovala nás vedúca speváckej skupiny Bábčanka Magdaléna Matušicová.

Pódium patrilo ľudovej hudbe pod vedením Miroslava Dudíka a hudobnej skupine ČIBUK.

Program moderovala Martina Valová. Okrem tradičných kolotočov si návštevníci mohli pozrieť ukážky jazdeckej polície, maľovanie portrétov či prácu remeselníkov. Ochutnávku tradičných jarmočných špecialít ste mohli zažiť aj po absolvovanej jazde traktorbusom.

Starostka obce Katarína Töröková dopĺňa: „Deti sa mohli povoziť na kolotočoch, zaskákať si na skákacích hradoch. Pre deti si naši hasiči pripravili rôzne dráhy, kde mohli súťažiť. Množstvo remeselníkov tu prezentovalo svoje umenie.“

Pre deti bola pripravená aj diskotéka, o ktorú sa postaral DJ Jarik.

zdroj fotky: facebook obec Báb
zdroj fotky: facebook obec Báb

Bábsky jarmok sa tešil vysokej návštevnosti. O rok ho plánujú usporiadať znovu s cieľom opäť z neho urobiť miestnu tradíciu.

Viac sa dozviete aj v našej reportáži tu.

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password