V Nových Zámkoch zasal mimoriadny krízový štáb okresného úradu

Zaoberal sa problémami s pobytom migrantov v meste. Informoval o tom primátor mesta Otokar Klein.

Ako uviedol, na stretnutí sa stretli všetky kompetentné štátne orgány i samospráva.

Boli medzi nimi predstavitelia hraničnej a cudzineckej polície a Krajského riaditeľstva Policajného zboru (PZ) v Nitre, zástupcovia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ), predstavitelia odboru krízového plánovania a civilnej ochrany na ministerstve vnútra, okresného úradu (OÚ). Nové Zámky i novozámockej radnice.

„Po štvorhodinovom ťažkom rokovaní bol výsledkom rokovania záver, že po dohode všetkých štátnych zložiek s maximálnou súčinnosťou mesta Nové Zámky sa obratom začali vykonávať kroky na zriadenie dočasného pracoviska cudzineckej polície v priestoroch Okresného riaditeľstva HaZZ v Nových Zámkoch, aby sa migračný tlak presmeroval z centra mesta na jeho perifériu,“ informoval Klein.

Podľa jeho slov sa zároveň dohodli konkrétne úlohy v súvislosti s logistikou pracoviska, jeho personálnym zabezpečením a zabezpečením verejného poriadku i dopravy tak, aby sa ho podarilo zriadiť ešte pred začiatkom školského roka.

„Toto je hlavná úloha najbližších dní. Prosím verejnosť o trpezlivosť. Denne sme monitorovali situáciu a absolvovali sme nespočetne množstvo stretnutí na rôznych úrovniach, aby sme dosiahli akýkoľvek pozitívny výsledok pre obyvateľov. Dnes je tu výsledok, ktorý je v súčasnej situácii najschodnejším. Verím, že si obyvatelia z okolia cudzineckej polície vydýchnu a hlavne deti nastúpia do škôl a predškolských zariadení 4. septembra v pohode a bez zbytočného napätia,“ uvádza sa vo vyhlásení, ktoré zverejnil novozámocký primátor na sociálnej sieti.

Problémy s migrantmi eviduje novozámocká radnica už dlhšiu dobu.

Podľa mestského úradu sa cudzinci snažia nepriťahovať zbytočnú pozornosť, nevyvolávať konflikty a čo najskôr pokračovať v ceste smerom na západ.

„Zdržiavajú sa najmä pri oddelení cudzineckej polície, v priestoroch vlakovej stanice, na sídliskách a v parkoch. Vonku spia, vykonávajú potrebu, vyberajú jedlo z kontajnerov a ak je chladno, zhromažďujú sa na stanici a vo vchodoch bytoviek. Doteraz sme z ich strany nezaznamenali žiadne páchanie priestupkov alebo trestných činov. Zvýšený pobyt cudzincov však spôsobuje znečistenie niektorých lokalít mesta, vyvoláva obavy miestneho obyvateľstva a sťažnosti,“ uviedol pred časom magistrát.

Zároveň pripomenul, že mesto nemá právomoc zakázať migrantom pobyt v Nových Zámkoch.

„Po vybavení formalít na cudzineckej polícii sú na území Slovenskej republiky legálne, pretože im je umožnené zotrvanie v zmysle zákona o pobyte cudzincov,“ vysvetlila radnica.

Televízia Nitrička

Forgot Password