V nitrianskych kostoloch zvyšujú počet nedeľných svätých omší

Obmedzenia platné od 1. októbra sa týkajú i konania bohoslužieb. Farnosti pristupujú k náhradným riešeniam.

Medzi hygienické opatrenia týkajúce sa bohoslužieb patrí okrem povinného rúška, dezinfekcie a odstupov i obmedzenie stanovujúce maximálny počet osôb v jednom priestore na jednom liturgickom slávení. Odporúčané je tiež prijímať na ruku a dodržiavať respiračnú etiketu (kašľať, kýchať do vreckovky alebo lakťového ohybu) i vynechať podávanie rúk (znak pokoja nahradiť iným gestom).

V kostole môže byť naraz maximálne 50 ľudí.

Niektoré nitrianske farnosti sa s nariadeným počtom veriacich vysporiadajú zvýšením množstva (najmä nedeľných) bohoslužieb, iné tento krok ešte len zvažujú.

Počet nedeľných sv. omší sa od 1. októbra zvyšuje v Katedrále – Bazilike sv. Emeráma, rozhodol o tom veľprepošt Katedrálnej kapituly Štefan Vallo. Až do odvolania tak budú pre veriacich slúžené bohoslužby každú nedeľu o 7.00, 9.00 a po novom aj o 10.30. „Zároveň oznamujeme, že sv. omša o 9. hodine bude každú nedeľu vysielaná aj v priamom prenose TV Nitrička,“ informuje nitrianske biskupstvo.

V ústrety veriacim sa snažia vyjsť aj predstavitelia Piaristického kostola sv. Ladislava v Nitre. Počas trvania obmedzenia budú mať možnosť absolvovať dokopy 11 svätých omší s platnosťou na nedeľu. Bohoslužby budú počas víkendov slávené podľa harmonogramu nižšie.

Zdroj: Piaristický kostol sv. Ladislava

Nedeľnú svätú omšu navyše pridáva i Farnosť Nitra – Horné mesto. Konať sa bude o 17.30. „Ak by si to okolnosti vyžadovali, počet svätých omší bude navýšený, aby mohli čím viacerí prísť v nedeľu na sv. omšu,“ ubezpečuje farnosť, ktorá súčasne prosí o trpezlivosť a pochopenie.

Biskupi Slovenska udelili dišpenz od povinnej účasti veriacich na nedeľných bohoslužbách.

Výnimka platí od 1. októbra až do odvolania, o jej udelení sú informovaní kňazi vo všetkých diecézach. Zároveň však prosia veriacich, ktorí sú vo vyššej miere ohrození, aby uprednostnili sledovanie bohoslužieb prostredníctvom médií. „Ide najmä o ľudí vo vyššom veku, taktiež trpiacich chronickými ochoreniami, ľudí po operačných zákrokoch, ako aj tých, ktorí sa starajú o seniorov, atď.,“ konkretizujú biskupi, podľa ktorých je v súčasnej dobe dôležitá najmä ohľaduplnosť a obetavosť.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password