V Nitrianskom kraji vznikol blok štyroch strán. Predstavili kandidáta na župana

Kandidát bloku štyroch strán je v regióne známy. S politikou má dlhoročné skúsenosti.

Politické strany SPOLU – občianska demokracia, Demokratická strana, Šanca a Občianski demokrati Slovenska vytvorili v rámci Nitrianskeho kraja (NSK) blok štyroch strán. Uvedené zoskupenie bude spoločne vystupovať pri jesenných voľbách do vyšších územných celkov. „Politická logika však hovorí, že pokiaľ chceme voličom ponúknuť dôveryhodnú ponuku, je nerozumné v rovnakom čase robiť rôzne volebné kampane s rôznymi zloženiami politických strán a hnutí. Tým skôr, že naša spoločnosť je dnes výrazne polarizovaná a prebiehajúci zápas o charakter štátu je zatieňovaný bojom s pandémiou COVID-19, či polemikou ohľadom obrannej zmluvy s USA,“ domnieva sa blok strán. Strany tiež predstavili kandidáta na nového predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja.

Na post župana sa hlási Daniel Balko.

Oficiálny kandidát na post predsedu v súčasnosti pôsobí ako politológ, poslanec NSK a zároveň viceprimátorm mesta Nitry. „Chceme ako zodpovedné politické strany urobiť všetko preto, aby v samosprávnach mohli viesť mestá, obce a samosprávne kraje dobrí kandidáti,“ uviedol dnes na tlačovej besedeu bloku predseda SPOLU Miroslav Kollár. Zároveň uviedol, že strany sa o spoločnom postupe komunikovali už dávnejšie. Predstavenie kandidáta na nitrianskeho župana je podľa jeho slov len začiatkom spolupráce.

„Nitriansky kraj potrebuje zmenu, možno najviac zo všetkých krajov na Slovensku,“ uviedol predseda strany Šancu Viliam Novotný. Predstaviteľom zmeny má byť Daniel Balko. Viliam Novotný uviedol, že Balko pozná komeptencie, vzťahy, problémy a výzvy, ktoré stoja pred Nitrianskym krajom.

„V prvom rade by som chcel poďakovať za dôveru, ktorú som dostal od štyroch strán,“ poznamenal uchádzač o post predsedu NSK.

Nad ponukou dlhšie rozmýšľal. Za tým, že kandidatúru prijal, stoja viaceré dôvodym. To, čo môže kraju ponúknuť sú politické a odborné skúsenosti, dobrú znalosť nitrianskeho regiónu a schopnosť argumentovať rozhodnutia. Za výhodu tiež považuje, že je priamo z Nitry.

Zadefinoval si tri výzvy, ktoré by zmena župana mohla priniesť. Prvou je väčšia dôveryhodnosť, úcta a znalosť NSK. V rámci nej by napríklad zmenil spôsob komunikácie v regióne. Ako druhú výzvu vníma aktuálnu prípravu pravidiel pre nové programové obdobie financií z Európskej únie. Za tretiu výzvu považuje dôležitosť väčšej miery flexibility a schopnosti reagovať na súčasné problémy.

foto: NH

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password