V Nitrianskom kraji vzniká prvý detenčný ústav na Slovensku

Aktuálne prebieha jeho výstavba. Dokončenie je plánované na jar 2022.

foto ilustračné (pixabay.com)

Stavba rastie v obci Hronovce v Levickom okrese. Proces posunula prvá vlna koronavírusu. Stavať sa malo už v marci, napokon sa stavbári pustili do práce až v máji. Dnes už podľa Ministerstva zdravotníctva SR práce pokračujú podľa plánu.

Detenčný ústav je zariadenie určené pre páchateľov trestných činov, ktorí majú duševné problémy a sú potenciálne nebezpeční pre spoločnosť aj po odpykaní trestu.

„To znamená, že nie sú po ukončení výkonu trestu prepustení na slobodu, ale preložení do Detenčného ústavu. Rozhodujúca je prognóza ochorenia, nie samotná diagnóza,“  povedal Peter Šomšák, riaditeľ Odboru duševného zdravia MZ SR. Dodal tiež, že ide o zariadenie s najvyšším stupňom stráženia. Budú tu umiestnení páchatelia, u ktorých sa nepredpokladá vyliečenie, a teda ani vylúčenie nebezpečenstva pre spoločnosť. „Do forenzne-psychiatrickej kliniky budú prijímaní páchatelia trestných činov, ktorých liečbou dosiahneme redukciu, alebo odstránenie ich nebezpečnosti pre spoločnosť a tým pádom môžu byť prepustení na slobodu,“ vysvetlil riaditeľ rozdiel s iným typom zariadenia.

Objekt určený pre nevyliečiteľne duševne chorých má navrhovanú kapacitu 75 lôžok.

Zariadenie bude po dokončení vyžadovať odborný aj pomocný personál a príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže. „Dokončenie stavby je plánované na jar 2022. V lete 2022 by malo byť pripravené na prevádzku,“ uvádza rezort zdravotníctva. Aktuálne je dokončená hrubá stavba, dokončujú sa práce na kúrení, vetraní, zdravo-technických inštaláciách, oplotení a na cestách. Stavba má zahŕňať tiež ekologické prvky, ako sú zelené strechy a vykurovanie zabezpečené geotermálnymi vrtmi.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password