V Nitrianskom kraji spadla stíhačka, pilot je v nemocnici

V sobotu o pol desiatej večer sa v lese v katastri obce Nové Sady časť Ceroviny v nitrianskom okrese zrútilo na pole stíhacie lietadlo MiG 29.

Lietadlo spadlo o 21.30 do poľa pri obci Nové Sady, pilot sa stihol katapultovať. Dopadol v priestore obce Podhorany, odkiaľ si aj s pomocou miestneho občana privolal sanitku. Minister ocenil profesionalitu pilota v kritickej situácii. „Predtým, ako sa stihol katapultovať, nasmeroval pád lietadla do neobývanej oblasti, kde nevznikli škody na životoch ani majetku civilnému obyvateľstvu,“ skonštatoval Gajdoš.

Podľa informácie Gajdoša dve stíhacie lietadlá MiG-29 vzlietli o 18.10 hodine, aby absolvovali pravidelný vzlet v ostrej pohotovosti. „Zhodou okolností išlo o cvičný vzlet, ktorý bol realizovaný na základe výzvy Uedem-u. O 19.12 hodine jeden MiG-29 pristál na letisku Sliač, druhý z dôvodu dramatického zhoršenia počasia bol navigovaný na záložné letisko v Bratislave,“ uviedol minister obrany.

Lietadlo po páde začalo horieť, na mieste zasahovali aj príslušníci Hasičského a záchranného zboru.

Hasiči z Nitry boli dnes pred desiatou hodinou večer vyslaní do katastra obce Nové Sady, kde došlo k pádu stíhacieho lietadla MiG-29. Po príchode na miesto udalosti začali príslušníci s hasením požiaru lietadla, ktoré po páde začalo horieť. Požiar sa im podarilo lokalizovať po pár minútach, momentálne ho likvidujú. Pri udalosti zasahuje 12 príslušníkov z Nitry,“ informovala o tom Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru ( HaZZ).

Ako informuje na webe Ministerstvo obrany: „Pilot havarovaného lietadla sa katapultoval a prežil to. Pilot druhého lietadla bezpečne pristál podľa plánu opäť na Sliači. V súčasnosti sa pilot z havarovaného lietadla nachádza v nitrianskej nemocnici.”

Zdroj fotky: TVNOVINY.sk

Polícia na sociálnej sieti informovala, že dôvodom havárie mohol byť nedostatok paliva. Upozorňuje však na to, že sa tak mohlo stať i v dôsledku poruchy. „Presné príčiny nehody budú predmetom vyšetrovania,“ zdôraznili policajti.

Stíhačka MiG-29 je nadzvuková, frontová stíhačka 4. generácie sovietskej výroby, určená predovšetkým na ničenie vzdušných cieľov a na vybojovanie nadvlády vo vzdušnom priestore v pásme frontu a v blízkom okolí za všetkých poveternostných podmienok vo dne aj v noci. Sekundárne je určená na ochranu bodových vzdušných a pozemných objektov a dôležitých strategických centier.

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password