V nitrianskej nemocnici testujú na koronavírus všetkých hospitalizovaných pacientov. Niektorých presúvajú na Zobor

Vo Fakultnej nemocnici v Nitre otestovali v jeden deň na ochorenie COVID-19 všetkých hospitalizovaných pacientov.

Podnetom na zavedenie opatrenia sa stala akcia, počas ktorej v nitrianskej nemocnici behom jediného dňa otestovali formou PCR všetkých 380 hospitalizovaných pacientov a odhalili 6 pozitívnych ľudí, ktorí ležali medzi inými v nemocnici bez toho, aby sa vedelo, že majú COVID-19. Nemocnica tak pristúpila k testovaniu každého prijatého pacienta. „Uvedené opatrenie malo za výsledok, že sme zachytili k 20. októbru naprieč nemocnicou desať hospitalizovaných pacientov pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19, ktorí boli prijatí pre iné diagnózy,“ uvidela hovorkyňa nitrianskej nemocnice Tatiana Kubinec.

V nitrianskej nemocnici sú koronavírusom infikovaní mnohí zdravotníci.

Ich počet sa postupne zvyšuje. Ako informovala hovorkyňa, momentálne ide o 61 zdravotníkov, ďalších deväť je v karanténe, ostatní by podľa nej mali byť priebežne testovaní. Pre nutnosť reprofilizácie lôžok a pozitívne testovaných zdravotníkov nemocnica v utorok pristúpila k redukovaniu plánovaných hospitalizácií. „Individuálne prehodnocujeme každý klinický stav vyžadujúci si hospitalizáciu a rovnako individuálne zvažujeme každý operačný výkon,“ spresnila Kubinec.

Od začiatku týždňa je pre pacientov s ochorením COVID-19 k dispozícii i Špecializovaná nemocnica sv. Svorada na Zobore. Zariadenie však neslúži ako miesto prvého kontaktu. Ako potvrdila hovorkyňa nitrianskej nemocnice, na Zobor sú prevážaní len pacienti z Infekčnej kliniky FN Nitra, a to výlučne takí, ktorí prešli diagnostikou a ich zdravotný stav to dovoľuje. Akútni pacienti ostávajú na infekčnej klinike.

K téme sa prostredníctvom sociálnej siete vyjadril aj pediater z nitrianskej nemocnice – Peter Visolajský. Nedostatok lekárov a sestier je podľa neho kritický. Práve ich služby sú čím ďalej, tým viac potrebné, a tak ich nemocnice musia chrániť. Chváli preto rozhodnutie nitrianskej nemocnice otestovať každého prijatého pacienta. Ako povedal, dôležité je nezavliecť infekciu na bežné oddelenia a eliminovať pozitívnych pacientov skôr, ako si ľahnú vedľa tých najohrozenejších – chorých, starých a oslabených.

Najbezpečnejšie je infekčné oddelenie.

Navonok kontroverzné tvrdenie má logické vysvetlenie. Na infekčnom oddelení ležia pacienti s potvrdeným koronavírusom. „Tam zdravotníci vedia, že ich pacienti sú pozitívni a majú plnú ochranu. Na iných oddeleniach, ambulanciách je množstvo pacientov, ale nevieme kto je pozitívny a kto nie, pritom zdravotníci sú tu bežne chránení len rúškom,“ dôvodí pediater, ktorý zároveň prosí verejnosť, aby si zdravotníkov v týchto dňoch vážila. Práve oni podľa Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb tvoria koronavírusom najviac infikovanú pracovnú skupinu. „Často sú to ľudia vo vyššom veku a dnes ohrozujú svoje životy a zdravie, rovnako ako zdravie svojich rodín. Dnes ich máme každým dňom menej,“ uzatvára Visolajský.

Foto: ilustračné/Unsplash.com

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password