V Nitrianskej galérii sa bude tvoriť podľa tradičných čičmianskych motívov

Slovenská sochárka Nina A. Šošková chce dostať slovenských umelcov a do povedomia prostredníctvom dostupných suvenírov. Tie sú inšpirované regiónmi, tradíciami, remeslom a tradičným umením.

Hravá dielňa bola vytvorená v roku 2015 v Čičmanoch a má úspech do dnes. Koncept projektu „Vytvorené na Slovensku“ umelkyňa a autorka Nina Augustínová Šošková postavila na dvoch pilieroch. V prvom rade spolupracuje s inými umelcami, s ktorými tvorí dizajnérske polotovary. Tie si môžu ľudia pri tvorivých dielňach dotvoriť a odniesť si ich ako suvenír. Účastníci tak majú možnosť vytvoriť si kľúčenku či brošňu z edície Čičmany.

Druhá rovina je rezidentská, v ktorej oslovuje ďalších profesionálov, ako napríklad grafických dizajnérov či výtvarníkov, aby sa vo svojej tvorbe taktiež inšpirovali určitým regiónom. Doposiaľ sa ročníky venovali motívom Čičmany, Ružomberok, Liptov, Trenčín a Orava.

Tvorivá dielňa sa uskutoční vo štvrtok 11. 11. 2021 o 17:30 v Nitrianskej galérii, avšak je potrebné dopredu nahlásiť svoju účasť, nakoľko počet návštevníkov je limitovaný.

„Predstavíme si dedinku Čičmany a jej charakteristické, ľudové vzory. Naučíme sa ich rozpoznávať aj podľa ich tradičného názvoslovia. Podľa chuti si vyskladáme mozajku ľudových motívov. Následne ich budeme spolu ručne vystrihovať, skladať, spájať, lepiť,“ informovala Nitrianska galéria na stránke.

Dielňa nie je spoplatnená a podujatie aj galéria funguje v režime OTP.

Zdroj: uluv.sk (NIna Šošková)

Televízia Nitrička

Forgot Password