Edukačný program prednášok sa od svojho vzniku v roku 2011 venoval rôznym médiám a témam. Vychádza z aktuálnej potreby priblížiť pojmy, východiská a témy, vďaka ktorým môže návštevník bližšie spoznať súčasné umenie.
„Zámerom prednáškového cyklu je prebudiť záujem širokej verejnosti o súčasné umenie prostredníctvom prednášok (prezentácií) teoretikov umenia, praktizujúcich výtvarníkov a iných odborníkov v oblasti slovenského a svetového súčasného umenia,“ vysvetľuje Nitrianska galéria.
Súčasný 12. ročník sa zameriava na virtuálnu/rozšírenú realitu v súčasnom umení.
Najbližšia jesenná prednáška sa bude venovať téme digitálneho umenia v hernom prostredí. Vizuálny umelec, tvorca videí a priestorových inštalácií András Cséfalvay si po skúmaní kameňolomov Sandberg pri Bratislave a Prokopského údolí pri Prahe predstavoval umelecké diela, pri ktorých bude možné zažiť posolstvo skamenelín.
Umelecké diela sa tak rozhodol vytvoriť v počítačovohernom prostredí.
„Prednáška bude sledovať trajektóriu vzniku týchto diel, a bude hovoriť o dôležitosti porozumeniu novým umeleckým komunikačným prostriedkom,“ informuje umelec, ktorý aktuálne pôsobí ako docent na oddelení digitálneho umenia Vysokej školy výtvarných umení.
„András je výrazne činný v oblasti vystavovania, má za sebou desiatky samostatných i skupinových výstav doma i v zahraničí. Taktiež vedie kreatívne workshopy a na VŠVU prednáša predmet ,Sprievodca mladého umelca v ríši ruchov, zvukov a hudby‘,“ uvádza galéria.