V Nitre zasadal krízový štáb: Chrániť musíme najzraniteľnejších

Mesto zareagovalo na preradenie okresu do červenej zóny. Krízový štáb rozhodol o prísnejších opatreniach.

Červená predstavuje obmedzenia. Pre Nitranov to znamená najmä prísnejší bezpečnostný režim v domovoch sociálnych služieb a v školských zariadeniach. „Tak ako počas prvej vlny je našou prvoradou povinnosťou chrániť najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva, hlavne seniorov,“ povedal primátor mesta Marek Hattas, ktorý tak zdôvodnil návrat k niektorým opatreniam z jari tohoto roku.

Platí preventívny zákaz návštev v zariadení na Zobore. Do odvolania sú zrušené všetky radnicou organizované podujatia pre seniorov a stretnutia s nimi.

Vzhľadom k počtu klientov sú úplne zakázané aj aktivity v denných centrách na Baničovej a v Olympii. Vedenie však podľa slov primátora hľadá možnosti, ako v zariadeniach sociálnych služieb vytvoriť v skrátenom režime bezpečný priestor pre návštevy. „Dobrou správou je, že žiadny zo zamestnancov v sociálnych službách nie je v karanténe ani pozitívny,“ uvádza mesto.

Maximálny počet osôb v mestských objektoch určených na prenájom pre kultúrne a spoločenské aktivity sa znižuje.

K tomu kroku radnica pristúpila na základe odporúčania Regionálneho úradu verejného zdravotníctva. „Podobným spôsobom upravujeme možnosť prenájmu telocviční v školských areáloch, v závislosti od rizikového zaradenia danej školy,“ informoval podpredseda krízového štábu a viceprimátor Nitry Daniel Balko. Pripomenul, že mestský úrad zatiaľ funguje v bežnom režime. Všetky služby vrátane svadieb a vítania detí sú prístupné občanom rovnako ako doteraz. Kvôli zníženiu rizika šírenia nákazy však radnica až do odvolania zrušila prenajímanie zasadačky na mestskom úrade.

Základné a materské školy v Nitre sú aktuálne otvorené, no majú vypracované krízové plány.

Na všetkých školách sú zriadené izolačné miestnosti, personál požíva ochranné štíty a žiaci náležité ochranné pomôcky. Rodičia však do interiéru školy vstupovať nesmú.

základnná škola, trieda

V nočných hodinách sú zakázané len hromadné podujatia.

Mestská polícia v tejto veci svoj postup konzultovala priamo s RÚVZ. Podniky teda ostávajú naďalej otvorené aj po 23. hodine, avšak s povinnosťou nevpustiť do objektov návštevníkov bez rúšok a dodržiavať všetky vyhlásené hygienické nariadenia pre gastroprevádzky.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password