V Nitre si zavraždeného Juraja a Matúša môže verejnosť uctiť pri Mariánskom stĺpe na námestí. Nitrianski umelci čin odsudzujú

Verejnosť si ich môže uctiť aj v Nitre. Fotografie zavraždeného Matúša a Juraja sú pri Mariánskom stĺpe na Svätoplukovom námestí.

foto: NH

Za hranicami Slovenska aj v niekoľkých slovenských mestách sa dnes konali pochody za odsúdenie nenávisti voči LGBTI komunite. Účastníci si chceli spomienkovou akciou uctiť obete dvojnásobnej vraždy, ktorá sa stala v stredu večer v bratislavským podniku.

Násilný čin odsúdili prostredníctvom sociálnych sietí viaceré osobnosti

Česť pamiatke mladých ľudí a úprimnú sústrasť pozostalým cez svoju facebookovú stránku vyjadril primátor Nitry Marek Hattas. Pokiaľ sa naši politici nevzdajú šírenia nenávisti a extrémistických názorov, bude to podľa jeho slov pre rozvoj našej krajiny katastrofou. „Pevne verím, že v našej spoločnosti existuje dostatok normálnych a tolerantných ľudí. Nenechajme sa umlčať hlasnou menšinou,“ dodal primátor.

Divadlo Andreja Bagara ostro odsudzuje akékoľvek prejavy neznášanlivosti voči komukoľvek, bez ohľadu na jeho sexuálnu, rodovú identitu, etnickú príslušnosť či náboženské presvedčenie.

„Pestrosť sveta a rozmanitosť ľudských príbehov sú základom aj pre divadlo. Nechceme žiť v strachu, že o túto farebnosť prídeme. Nechceme, aby dúha bola čierna,“ vyjadril úprimnú sústrasť kolektív nitrianskeho divadla.

Pridal sa k ním aj kolektív Asociácie Divadelná Nitra. „Na prvom mieste výchova a vzdelávanie, no určite aj umenie a kultúra môžu zohrať v tomto boji významnú úlohu,“ poukaze asociácia na boj proti extrémistického mysleniu a nenávisti v spoločnosti.

„Odsudzujem akýkoľvek prejav nenávisti voči komukoľvek! Už v zárodku treba takéto prejavy odsúdiť. Na našich stredných školách nás čaká kopa práce,“ napísal Martin Kusenda, riaditeľ Starého divadla Karola Spišáka, ktoré so svojimi inscenáciami navštevuje stredoškolákov pravidelne.

Televízia Nitrička

Forgot Password