V Nitre si v závere mestských slávností uctili sv. Cyrila. Program pokračoval aj napriek dažďu

Program záverečného dňa slávností pokračoval dňom otvorených dverí na Nitrianskom hrade, festivalom Pribinova Nitrawa, jarmokom na pešej zóne a galavečerom so SĽUK-om aj napriek počasiu. Zrušený bol však napríklad výlet na Oponický hrad organizovaný s Ponitrianskym múzeom.

foto: archív TV Nitrička

Trojdňové mestské slávnosti Nitra, milá Nitra má mesto pod Zoborom za sebou. Po dvoch výrazne teplých dňoch bol posledný sprevádzaný zamračenou oblohou a dažďom. Napriek tomu sa program tretieho dňa osláv začal svätou omšou na Svätoplukovom námestí súčasťou, ktorej bola aj verejná zbierka na podporu Hospicu – domu pokoja a zmieru u Bernadetky v Nitre.

Hlavným celebrantom slávnostnej svätej omše bol košický arcibiskup a metropolita Mons. Bernard Bober.

foto: archív TV Nitrička

Ten práve upozornil na to, že z dažďu sa po dňoch sucha treba aj tešiť. Zároveň ocenil odkaz sv. Cyrila a Metoda. „Poukázal na jednej strane na nezastupiteľnú úlohu Cirkvi v rôznych oblastiach života spoločnosti, ale na druhej strane sa kriticky vyjadril k tomu, aký postoj k nej zaujíma spoločnosť,“ uvádza Nitrianske biskupstvo.

Účastníci slávnostnej omše si mohli uctiť najznámejšiu relikviu sv. Cyrila na Slovensku. 

Záujemcovia ju môžu vidieť a uctiť si aj v Katedrále – Bazilike sv. Emeráma na Nitrianskom hrade. Pred niekoľkými rokmi, počas 1150. výročia príchodu vierozvestcov putovala po slovenských farnostiach.

„Vonkajšia schránka relikviára sv. Cyrila v tvare gotického chrámu s vežičkami bola zakúpená v Ríme práve pre túto príležitosť. Vo vnútri je oválna schránka s ostatkami svätca, nazývaná monile, ktorá je uložená v dvoch nerezových skrinkách. Samotná monile obsahuje niekoľko menších úlomkov kosti svätca nalepených na podkladovom papieri a uložených na látke purpurovej farby. Okolo nich je nápis Ex Brachio S. Cyrilli Slav. Ap. (Z ruky sv. Cyrila Apoštola Slovanov),“ opisuje relikviu diecéza.

O tom, ako sa relikvia dostala do Nitry, existuje viacero interpretácií.

foto: Nitrianske biskupstvo

Podľa Nitrianskej diecézy sa doteraz uvádzalo, že ju z Ríma zadovážil nitriansky biskup Karol Kmeťko, alebo až jeho nástupca biskup Eduard Nécsey. Relikviár bol v minulosti zapečatený, otvorili ho 23. júna 2022 v prítomnosti nitrianskeho biskupa Mons. Viliama Judáka.

Na základe obhliadky a súvisiacich údajov sa ukázalo relikviu sv. Cyrila nielen pre Nitru zaobstaral biskup Karol Kmeťko.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password