V Nitre boli zaplavené ulice aj pivnice. Výstrahy pred búrkami stále trvajú

Búrka prišla rýchlo a spôsobila obmedzenia v doprave aj na sídlisku. Na Výstavnej voda zaplavila pivnice a motory výťahov.

zdroj: Facebook skupina Chrenová

Včerajšie dažde Nitru a okolie celkom potrápili. Podľa portálu imeteo.sk popoludňajšia búrka rýchlo narástla a prechádzaním cez východnú časť mesta narobila viaceré problémy. Výdatné dažde prechodne obmedzovali dopravu najmä na Chrenovej a na ceste k Janíkovciam. Voda zaplavila aj nájazdy na rýchlostnú cestu R1.

Voda spôsobila ťažkosti tiež v pivniciach. Na Výstavnej ulici zaplavila pivničné priestory a výťahovú šachtu. „Škoda v samotných pivniciach sa nevie, no na motoroch všetkých 4 výťahov bude určite, a nie malá, podľa slov údržbára, ktorý bol výťahy odstaviť,“ uviedol Marián Fabiš z Chrenovej.

Podľa predpovedí počasia Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) však ešte nemusí byť podobným lejakom koniec.

zdroj: SHMÚ

Meteorologické výstrahy na dnes 9. júna hovoria jasne, pre celé územie Slovenska je vyhlásená výstraha 1. stupňa pred búrkami.

Pre okres Nitra zatiaľ výstraha platí počas celého dňa.

Búrky môžu byť spojené s prudkým lejakom s intenzitou 20 – 30 mm za 30 minút a s nárazmi vetra 18 – 23 m/s (65 – 85 km/h) aj s krúpami. SHMÚ pripomína, že tieto javy sú v danej ročnej dobe bežné, no vedia tiež spôsobiť škody menšieho rozsahu a obmedziť vonkajšie aktivity.

foto: NH

„Intenzívny dážď môže vyvolať prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatopenie pivníc, podchodov, podjazdov a pod.),“ upresňuje SHMÚ.

Medzi javmi, na ktoré si treba dať pozor je aj silný vietor z dôvodu polámania konárov stromov, poškodenia striech a poletujúcich trosiek. Krúpy vedia zase poškodiť vegetáciu a dočasne ohroziť cestnú premávku.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password