Aktualizované: Drive-in miesta spôsobili problémy. Prišlo aj na kuriozity

V prvý deň testovania bol v Nitre veľký záujem o drive-in testovanie. V jednej zo obcí prišlo aj problém s opakovanými testami.

Polícia pripomína, že počas večerného testovania by ste nemali zabúdať na reflexné prvky.

Počas testovania sa v Nitrianskom kraji odohrala aj kuriózna udalosť. Jeden z testovaných v obci Čeladince si povedal, že na test pôjde rovno dvakrát.

Miestnemu občanovi vyšiel prvý test pozitívne. „Nasledoval štandardný postup, pracovníci ho poučili o ďalších krokoch a tiež mu zdôraznili, že musí ísť do domácej karantény,“ uvádza Polícia SR. Výsledku testu asi neveril, lebo na odberné miesto v obci pri Topoľčanoch sa vybral o pár hodín ešte raz. Výsledok bol znova pozitívny. „Testujúci pracovníci si však uvedomili, že majú pred sebou túto osobu už druhý krát. Vec okamžite oznámili polícii a tá už koná,“ pokračuje vo vysvetľovaní PZ SR. Vyšetrovateľ policajného zboru už začal trestné stíhanie pre trestný čin šírenia nebezpečne nákazlivej ľudskej choroby. Polícia SR už eviduje 24 opakovaných testov.

zdroj: mesto Nitra

Okolo 16.30 hod. majú odbery plynulý priebeh.

„DRIVE-IN pri Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti má kapacitu dnes otestovať už len autá, ktoré prišli do 16:30. Agrokomplex je voľný. Testuje 15 – 20 áut za 30 minút na jednom odbernom mieste. Situácia na väčšine odberných miest pre ľudí na pešo je stabilizovaná,“ píše mesto.


Kľúčové boli polikliniky a fakultná nemocnica.

„Ja som do poslednej chvíle veril, že to dáme. Zapájali sme aj župu a ostatné organizácie. Na poslednú chvíľu sme obvolávali aj polikliniky, ktoré vlastní mesto, kde sú v prenájme lekári a sestričky. Plus sme hlavne zapojili fakultnú nemocnicu, čo bolo úplne najzásadnejšie,“ opisuje primátor posledné hodiny príprav pred spustením testovania.

archív TV Nitrička

Občania majú možnosť volať na call centrum, ktoré ponúka základné informácie o možnostiach testovania.

Podľa slov primátora sa v radoch okolo obeda čakalo 1 – 2 hodiny, pre obedovú prestávku sa čakacie doby predĺžili na 3 hodiny. Presnejšie údaje o časoch a výsledkoch testovania zatiaľ nie sú. Odberné miesta zvládajú 50 – 70 testovaných za hodinu. Dodáva, že ich trochu prekvapilo, aké rady vznikli hneď ráno.


V nedeľu musíte byť v aute minimálne traja

Veľký tlak je od rána hlavne na drive-in testovanie, tie sa ukázali ako problematické.

V meste sa tvorili dlhé kolóny, ktoré bolo treba odkláňať. Odberné miesto na futbalovom štadióne bolo zmenené na miesto pre peších. Mesto preto žiada všetkých, aby dočasne na odberné miesta určené na odber z auta nejazdili. Odporúča odparkovať autá a ísť na najbližšie pešie testovacie miesto.

„Napríklad v okolí agrokomplexu sú 4 iné odberné miesta pre peších,“ dodáva hovorca.

Mapku budú zverejňovať na facebooku mesta Nitry. Drive-in miesta by mali teraz využívať najmä imobilní, prípadne ZŤP testovaní. Primátor vysvetľuje, že autá zaberajú veľa miesta. Kolóny sa tak neúmerne naťahajú a doprava nedokáže plynule fungovať: „Preto sme sa rozhodli po konzultáciách s vojskom, s armádou, že zajtra budeme všetky autá, ktoré nie sú obsadené v minimálnom počte tri osoby, otáčať“. Výnimka bude v prípade, že v aute je imobilný človek.

foto: fb TV Nitrička

„Čo sa týka zajtrajšku, tak hlavné bude počasie, či nám vydrží. Zatiaľ je predpovedať taká, že počasie by sa malo zhoršiť až v nočných hodinách, alebo po 8. hodine,“ hovorí primátor. Zhoršenie počasia považuje za komplikáciu z hľadiska infraštruktúry.

Aktuálny stav sledujte aj na somvrade.sk

Testovanie v Nitre začalo. Otvorených bolo 62 miest „Od siedmej hodiny rána sa spustili prvé odberové miesta, potom sa spustili ďalšie. Všetky sú teraz spustené, máme tam kompletne zdravotníkov,“ hovorí primátor Marek Hattas. Do pozornosti dáva obedovú prestávku a testovaných preto prosí o trpezlivosť. V prípade potreby má Nitra k dispozícii 4 info linky: 0911 155 194, 0911 155 189, 0911 437 032, 0911 878 708

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password