V mestskom parku tento mesiac prebieha veľká údržba stromov

Väčšinou ide o orezy, no v pláne sú aj testy a výrub. Údržba v tomto rozsahu v parku prebieha po prvý raz.

Vek a poveternostné či meteorologické podmienky značne ovplyvňujú stav zelene v meste. Vysúťažená firma v týchto dňoch začína s kontrolou stavu drevín v nitrianskom Mestskom parku na Sihoti. Testy a úprava majú prebiehať do konca mesiaca.

Niektoré stromy sú určené priamo na výrub.

Okamžitý výrub sa aktuálne týka 5 stromov, dôvodom je výrazne zlý zdravotný stav. V starej časti parku sa nachádza 400 stromov, určitým ošetrením prejde 162 z nich. „Väčšinou pôjde o orezy konárov a o úpravu ťažiska stromov,“ informuje hovorca mesta Nitry Tomáš Holúbek.

Stav drevín kontrolujú simulovanými podmienkami.

Ide o ťahové skúšky, ktorými prechádzajú dva stromy. Používajú sa pri nich laná, ktoré simulujú prípadný silný nápor vetra. Týmto spôsobom je možné odmerať záťaž, ktorú by mal zdravý strom vydržať. „Zisťuje sa tým nielen stabilita koruny a konárov, ale aj to, či kmeň stromu nie je náchylný na vyvrátenie,“ dodáva hovorca. Ďalšie stromy podstúpia špeciálne testy meraním ultrazvukovým tomografom. Ten dokáže odhaliť nebezpečné dutiny vo vnútri stromu, ktorý na prvý pohľad pôsobí zdravo.

Ošetrenie v takomto rozsahu vykonávajú prvýkrát.

Podľa radnice je dôvodom vek a s tým spojený stav stromov. Mnohé z tých, ktoré sú v parku, majú viac ako 60 rokov. Mesto žiada návštevníkov o trpezlivosť a rešpektovanie obmedzení pri pohybe v parku. Obmedzenia budú vyznačené bezpečnostnými prvkami: páskami, kužeľmi a výstražnými trojuholníkmi.

zdroj foto: fb Mesto Nitra

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password