V meste postupne pribúda zeleň: Na Dieloch sú nové jasene a sakury

Vďaka iniciatíve nitrianskej firmy sa obyvatelia Rýnskej ulice môžu tešiť z 20 nových stromov.

Foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)

Dlhodobou témou slovenských miest je chýbajúca zeleň. Kolektív jednej miestnej firmy si povedal, že s tým niečo urobí. V spolupráci s mestom Nitra zorganizoval podujatie, na ktorom boli vysadené nové stromy práve v lokalite, kde zeleň naozaj chýbala. Typy stromov boli vybrané vzhľadom na pôdne pomery lokality, stanovený rozpočet a cenovú ponuku dodávateľa zelene.

Vysadených bolo 5 jaseňov a 15 sakúr.

Pri výsadbe pomáhali samotní zamestnanci firmy DS Smith, ktorá s nápadom prišla. „Všetko je náš spoločný firemný nápad. My sa snažíme pre ľudí vo firme robiť veľa akcií a nielen pre ľudí vo firme, ale aj mimo firmy,“ vyjadril sa Miroslav Učnay, generálny riaditeľ DS Smith. Snahu zamestnancov firmy urobiť niečo pre ľudí a mestskú zeleň oceňuje aj mesto. „Mesto to vníma ako veľmi pozitívny a úplne úžasný krok. Ja verím, že sa nájdu aj ďalšie firmy, ktoré sa k tejto iniciatíve pripoja, pretože verím, že nielen tejto firme záleží na tom, ako mesto vyzerá,“ potvrdila mestská poslankyňa a predsedníčka Komisie životného prostredia Jarmila Králová.

Obe strany veria, že obyvatelia z okolia ich snahu ocenia.

Nové stromy sú sústredené v istom priestore, čo uľahčí ich údržbu, ošetrovanie a zálievku. Do starostlivosti o pribúdajúcu zeleň by sa mohli zapojiť aj obyvatelia okolitých činžiakov. „Debatujeme ešte s mestom, akoby sa to dalo podporiť aj s lokálnymi ľuďmi priamo odtiaľto,“ hovorí generálny riaditeľ DS Smith. „Mysleli sme aj na časy sucha. Na Rýnskej ulici sme použili a zapracovali ku koreňom do pôdy prípravok, ktorý zadržiava prebytočnú vodu a v čase sucha vodu uvoľní rastline,“ vysvetlila Jarmila Králová. Do výsadby sa vo svojom voľnom čase zapojili ľudia najmä s manažmentu a administratívy firmy DS Smith, ale pomôcť prišli aj niekoľkí zamestnanci z výroby. Mesto prispelo nástrojmi a potrebnými mechanizmami. Na mieste bola redaktorka TV Nitrička Saša Brixová. Viac uvidíte v magazíne televízie.

„Snažili sme sa nájsť niečo, čo jednak pomôže prírode a jednak spríjemní prostredie ľuďom tu v okolí,“ dodal dôvody motivácie Miroslav Učnay.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password