V krajských mestách pomáhajú s dlhmi bezplatné dlhové poradne

Jednu z nich otvorili aj v Nitre. Ľuďom budú pomáhať právnici, ekonómovia a psychológovia.

Pôžičky spolu s prichádzajúcimi životnými udalosťami alebo menšou mierou zodpovednosti vedia narobiť veľké problémy a človek sa neraz pri riešení dlhovej situácie dostane do bludného kruhu. Pomôcť by v takýchto prípadoch mali bezplatné dlhové poradne. V súčasnosti je ich na Slovensku osem. K pilotným prevádzkam v Bratislave a Prešove sa pridali poradne v Nitre, Poprade, Trenčíne, Trnave, Banskej Bystrici a Lučenci.

Dlhoví poradcovia, ktorí v nich pôsobia, poskytnú klientom bezplatnú pomoc a vytvoria plán riešenia pre konkrétnu situáciu.

Bezplatnú dlhovú poradňu otvoril v Nitre minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak. „Pôžičky a exekúcie vedia byť podľa neho priveľkou záťažou nielen pre rodinný rozpočet a rodinné vzťahy, ale aj zdravie ako také,“ podotýka rezort práce. Poradne preto poskytujú nielen služby právnikov a ekonómov, ale aj psychológov.

Na prvé stretnutie s poradcom by klient mal priniesť čo najviac súvisiacich dokumentov.

Pripraviť si treba napríklad zoznam dlžných záväzkov, zmluvy o dlhoch, doklady o príjimoch, mesačné výdavky, doklady k majetku, doklady k poistkám či výpis z bankového účtu.

V tomto roku bude otvorených ďalších 38 poradní. Záujemcovia, ktorí chcú pomôcť ľuďom v regióne, sa môžu prihlásiť na výberové konanie. Projekt je realizovaný v rámci európskych fondov.

foto ilustračná (pixabay.com)

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password