V Krajskej knižnici si môžete požičať aj e-knihy a takmer zadarmo!

Knižnice modernizujú svoje služby. Okrem klasických výpožičiek a podujatí ponúka knižnica v Nitre aj elektronické knihy.

Krajská knižnica Karola Kmeťka ponúka široký výber kníh, časopisov, novín a zvukových súborov. Ponúka aj informačné služby týkajúce sa napríklad prípravy záverečných prác, ale aj besedy, výstavy a množstvo podujatí.

Istý čas už k službám knižnice patrí aj možnosť vypožičania si elektronických kníh.

Viac ako 6 000 kníh je vám dispozícii po niekoľkých jednoduchých krokoch. Na to, aby ste si mohli knihu požičať, musíte byť registrovaným čitateľom knižnice a zaregistrovať sa na www.ereading.cz. Na registráciu použijete rovnakú adresu, akú ste uviedli v čitateľskom konte knižnice.

„Nápad na vypožičiavanie e-kníh vznikol pred piatimi rokmi, kedy sa eReadingu spoločne s vedeckou knižnicou v Českých Budějovicích podarilo navrhnúť novú inovatívnu službu,“ povedal Václav Štěch, projektový manažér Palmknihy.cz, ktoré sa v súčasnosti spájajú s eReadingom. Knižnica za projekt získala cenu Ministerstva kultúry ČR v kategórii „Významný počin v oblasti knihovníctva“. Server v budúcnosti plánuje podobným spôsobom do knižníc priniesť aj audioknihy.

„My sme vlastne kontaktovali eReading na spoluprácu a eReading so spoluprácou súhlasil,“ povedala Ivana Nemčeková z katalogizačného oddelenia krajskej knižnice.

Foto ilustračná: Pixabay.com

Aplikáciu eReading si zadarmo stiahnete na Google Play pre Android alebo cez App store pre iOS.

Po prihlásení do aplikácie sa prihlásite do čitateľského konta knižnice a jednoducho vyhľadáte knihu, o ktorú máte záujem a kliknete na ikonu zelenej knižky. Vypožičanú knihu potom nájdete vo svojej aplikácii eReading. Podrobný postup pre uskutočnenie výpožičky nájdete tu. „Štandardná výpožička elektronickej knihy je 31 dní,“ informuje Ivana Nemčeková. Po tomto období sa možnosť deaktivuje. Ak ste knihu prečítať nestihli, môžete si ju požičať znovu.

Aktuálne server ponúka v slovenskom jazyku približne 500 elektronických kníh.

Foto ilustračná: Pixabay.com

K výhodám e-kníh patrí napríklad to, že pri čítaní nepotrebujete okuliare. Text si môžete na displeji svojho čítacieho zariadenia ľubovoľne zväčšiť či zmenšiť. Samotné vypožičiavanie e-kníh prináša ďalšie výhody.

„E-knihy si môžete vypožičať odkiaľkoľvek a kedykoľvek. Pokiaľ pri dovolenke na pláži zistím, že kniha nie je taká, ako som plánoval, stačí, aby som sa prihlásil do online katalógu knižnice, kde som registrovaný a o chvíľu si pošlem e-knihu do svojho zariadenia,“ hovorí Václav Štěch. E-knihy sú synchronizované na viacerých zariadeniach s aplikáciou eReading.

Naraz môžete prostredníctvom aplikácie čítať tri knihy.

„Inak sa na e-knihy nevzťahuje množstevné obmedzenie, preto si žiadaný bestseller môže vypožičať neobmedzený počet čitateľov v rovnakom čase. Nemusíte tak čakať niekoľko mesiacov,“ informuje projektový manažér Palmknihy.cz. Ďalšie informácie o danej službe Krajskej knižnice sa dozviete v spravdajstve Televízie Nitrička.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password