V koncertnej sále Župného domu bude znieť živá hudba. Vracia sa cyklus komorných koncertov

Cyklus komorných koncertov na jar predstaví tvorbu amerického skladateľa Charlesa Ivesa.

Cyklus komorných koncertov funguje pod názvom Galéria hudby už 17. rok. Koncerty sú zamerané na spoznávanie vážnej hudby, tak z historických období, ako aj zo súčasnosti. „Diela svetových i domácich skladateľov zaznejú v interpretácií úspešných hudobníkov, ktorí sa etablovali nielen na domácej, ale aj na medzinárodnej scéne,“ uvádza Nitrianska galéria.

V rámci jarnej Galérie hudby sa predstavia 24. mája 2022 o 18.00 hod. Ensemble Ricercata, Helga Varga Bach (soprán) a Ivan Šiller (klavír).

Program koncetu bude tvoriť výber piesní z tvorby amerického skladateľa Charlesa Ivesa. Spolu ich napísal približne 200, na vydanie sám pripravil 114 piesní. „Nadviazal tak na rakúsko-nemeckú tradíciu 19. storočia, kedy skladatelia ako Schubert, Schumann či Brahms vytvárali cykly piesní tzv. Lieder,“ približujú organizátori.

Klavirista Ivan Šiller a sopranistka Helga Varga Bach do Nitry časť skladateľovej kreativity a variablity prostredníctvom dvadsiatich piesní.

„Kovbojská balada Charlie Rutlage, pieseň nabádajúca k ekológii The New River, úcta demokracii a ľudskosti v piesni Lincoln, the Great Commoner, ale i zamyslenie sa nad hranicami živých a neživých vecí v piesni Immortality, to sú rôzne témy, ktoré boli v daný moment pre skladateľa dôležité,“ poznamenáva Nitrianska galéria.

Ivan Šiller študoval hru na klavíri v Bratislave a ako štipendista aj v USA, Kanade či Nemecku. Pôsobí ako koncertný klavirista, ale aj ako dirigent a organizátor hudobných a edukačných podujatí. Helga Varga Bach spolupracovala s viacerými komornými súbormi, ako koncertná speváčka účinkovala napríklad v Maďarsku, Rakúsku, Taliansku či Česku.

foto: Nitrianska galéria

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password