V gotickej priekope Nitrianskeho hradu sa konala nezvyčajná slávnosť

V závere prebehlo tiež požehnanie pamätnej tabule, ktorá bude umiestnená na chrenovskom kostole.

foto: NH

Nezvyčajná preto, lebo v bežnom období sa v tomto priestore nezvykne konať. Ide o birmovnú slávnosť, počas ktorej sa podľa nitrianskeho biskupstva historické hradné múry zmenili na „chrám pod šírim nebom“.

Pôvodný termín prekazil koronavírus.

„Birmovná slávnosť, ktorá bola z dôvodu prvej vlny koronavírusovej pandémie preložená z apríla na tento deň, na poslednú chvíľu opäť musela zmeniť, ale už nie termín, ale len miesto konania,“ uvádza hovorca biskupstva Tibor Ujlacký. Zmena vychádzala z platných hygienických opatrení pre okresy v červenej zóne.

foto ilustračná (pixabay.com)

Napriek povinným rúškam, dezinfekcii rúk a rozostupom sa slávnosť tentokrát mohla uskutočniť, so zreteľom na ochranu zdravia účastníkov a ich rodín, na Nitrianskom hrade. Slávnostnú svätú omšu celebroval diecézny biskup Viliam Judák spolu s farárom farnosti Nitra – Chrenová Martinom Bošanským a ďalšími kňazmi.

Biskup pripomenul birmovancom zmysel a význam sviatosti.

„Povzbudil ich, aby popri svojom vzdelávaní venovali pozornosť aj svojej osobnej kresťanskej viere, a aby využívali aj moderné technológie správnym spôsobom. Zároveň birmovancov vyzval, aby sa nehanbili za svoju vieru a priznávali sa k nej v živote a napríklad aj na sociálnych sieťach,“ dodáva Biskupstvo Nitra.

V závere slávnosti prebehol ešte akt požehnania pamätnej tabule, ktorá bude umiestnená na zrekonštruovanej zvonici Kostola sv. Martina biskupa na nitrianskom sídlisku Chrenová. Zvonica je zasvätená Sedembolestnej Panne Márii, ku ktorej sa ľudia obracali najmä v čase epidémií, čo je aktuálne aj v prebiehajúcom období.

Kostol sv. Martina (foto: nitra.sk)

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password