V Galérii za sklom otvorili novú výstavu. Graficky spracováva básne slovenskej poetky

V bode.K7 sa konala vernisáž novej výstavy. Pripravilo ju ženské trio.

foto: FB Kultúrny priestor bod.K7

Výtvarníčka Mária Čorejová na sérii plagátov pre výstavný projekt RE:REPRO spolupracovala so slovenskou poetkou Zuzanou Husárovou. Vznikli tak grafické spracovania jej básní. Podľa výtvarníčky následne v spolupráci s kurátorkou Miroslavou Urbanovou vyselektovali tie, ktoré sa nakoniec ocitli na výstave RE:REPRO.

„Práce vznikali dvomi spôsobmi — ako moja reakcia na Zuzanine verše a ako jej verše vytvorené ako reakcia na môj vizuál. Výsledkom je kolekcia, ktorá v rôznych formátoch hovorí o reprodukčných právach vo viacerých významoch, úrovniach a podobách,“ vysvetlila Mária Čorejová.

„Dôležité je uvedomiť si, že hoci všetky tri ruky – Máriine, Zuzanine a moje, ktoré držia pomyselné čepele, získali volebné právo pred sto rokmi, práve naše reprodukčné práva sú stále ohrozované tupými kliešťami nereformovaného konzervativizmu a populizmu,“ poznamenala kurátorka výstavy.

Myslí si, že ženy sú učené pozerať sa na seba ako na telá a tváričky v neustálej súťaži krásy hlavne očami mužov a reklamy prostredníctvom časopisov, pútačov a monitorov. Zároveň sú uviaznuté v slučke snáh o reformy „sexistických“ tradícií.

Výstava o reprodukčných právach, nielen v podobe plagátov, potrvá v galérii do konca augusta. Vernisáž sprevádzal koncert Martiny Kertészovej a Dušana Havrillu.

Televízia Nitrička

Forgot Password