V centre mesta sa zvýši počet parkovacích senzorov

Na nájdenie voľných parkovacích miest slúži aplikácie ParkDots.

Od jesene 2018 funguje v Nitre aplikácia ParkDots, ktorá vodičov bezplatne naviguje na voľné parkovacie miesta. Na týchto parkovacích miestach sa šesť centimetrov pod zemou nachádzajú magnetické senzory, ktoré snímajú, či je dané miesto voľné alebo obsadené.

Momentálne sa v Nitre nachádza spolu 160 senzorov, ich počet sa však teraz bude zvyšovať. Aplikáciu využíva v Nitre 10% zo 4000 používateľ.

„Aplikáciu využívajú nielen občania Nitry, ale vedia o nej aj turisti, ktorým tiež často pomôže,“ povedal Tomáš Holúbek, hovorca mesta Nitra.     

Momentálne sa parkovacie senzory nachádzajú iba na Wilsonovom nábreží, Mostnej a Podzámskej ulici. Životnosť takýchto senzorov je päť rokov. Nové parkovacie miesta so senzormi by mali pribudnúť na Sládkovičovej a Kúpeľnej ulici, ale aj na uliciach Fraňa Mojtu a Boženy Němcovej.

„Mobilná aplikácia je medzi šoférmi veľmi populárna, okrem navigovania na voľné miesta, ponúka aj možnosť predĺženia parkovania. Má aj ďalšie funkcie, nájde cestu k autu, ak napríklad návštevník mesta zablúdi a nevie sa k nemu vrátiť,“ informuje nitrianska radnica.

Zmluva s firmou, ktorá systém prevádzkuje platí do jesene roku 2020. O predĺžení zmluvy radnica momentálne rozmýšľa.

„Budeme sa snažiť o zníženie prenájmu týchto senzorov a pokúsime sa tak vyrokovať lepšie platobné podmienky pre mesto Nitra,“ dodal Holúbek.

Koľko prevádzkovanie parkovacích senzorov Nitru stojí a viac informácií o aplikácii ParkDots sa dozviete v našej reportáži na TV Nitrička.

Foto: ilustračné

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady? Kontaktujte ma na mailovej adrese: daniel.micik@nitrianskyhlasnik.sk :-)

Televízia Nitrička

Forgot Password