V Botanickej záhrade SPU rekonštruujú oplotenie. Po otvorení pripravujú viacero podujatí

Oplotenie bolo na viacerých miestach nefunkčné.

Lockdown na niekoľko dlhých týždňov zatvoril aj botanické záhrady. Výnimkou nebola ani Botanická záhrada (BZ) Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre. Záhrada je zatvorená aj teraz, keď sú protiepidemické opatrenia v okrese Nitra voľnejšie. Dôvodom je rekonštrukcia oplotenia, ktoré bolo na viacerých miestach znefunkčnené. Do parku BZ tak nekontroľovateľne chodili ľudia aj mimo otváracích hodín. „Pôvodné oplotenie pletivom bude nahradené oplotením z pletivových dielcov, doplneným podhrabovými doskami pod plotom,“ vysvetlila Renáta Chosraviová, hovorkyňa SPU.

O zatvorení parku z technických príčin informujú aj tabule na dverách pri vstupe. Oplotenie na niekoľkých miestach chýba, preto aj napriek oznamu niektorí ľudia do parku vstupujú. V parku sú aktuálne realizované aj práce zamerané na eliminovanie trhlín na drevenej konštrukcií pergoly, jej zavetranie a upevnenie. „Rekonštrukcia oplotenia BZ je realizovaná z vlastných zdrojov BZ SPU v Nitre, v hodnote takmer 44-tisíc eur,“ uviedla hovorkyňa univerzity.

Po otvorení majú pre verejnosť pripravené viaceré podujatia.

Kultúrno-spoločenský a vzdelávací program bude realizovaný prevažne v exteriéri parku. Návštevníkov čakajú komentované prehliadky zamerané na pestovanie okrasných aj úžitkových rastlín. „V spolupráci s Turistickým informačným centrom v Nitre sa BZ plánuje zapojiť do osláv Svetového dňa cestovného ruchu (World Tourism Day – WTD) s programom zameraným na prezentáciu odbornej činnosti jednotlivých úsekov BZ,“ približuje Renáta Chosraviová. Záhradu otvoria hneď, ako sa ukončia stavebné práce v súvislosti s rekonštrukciou oplotenia. 

Oko návštevníkov potešia rozkvitnuté trvalkové výsadby.

V parku v ostatných rokoch vďaka projektom pribudla Knižnica popínavých drevín a voňavé Rozárium. Vedenie BZ má plány aj do budúcnosti. Vzorkovnicu trvalkových výsadieb plánujú v jesennom období skompletizovať ďalšou výsadbou. V rámci diferencovaného financovania chcú v parku nové vzorkovnice a zbierky okrasných rastlín, rekonštruovať nefunkčné zbierky a tiež doplniť parkový mobiliár.  

foto: NH

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password