V Botanickej záhrade SPU pribudol sad starých odrôd jabloní

Ústav záhradníctva Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva (FZKI) Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre 27. októbra slávnostne otvoril sad starých krajových odrôd jabloní. Vznikol v Demonštračnej záhrade Botanickej záhrady SPU v Nitre.

Unikátna zbierka združuje 73 prevažne vzácnych starých odrôd, ktoré sa už nedajú nájsť v sadoch ani v predajniach. Podľa slov garanta výsadby, Jána Mezeya z FZKI SPU bude sad slúžiť na akademický výskum.

Jabloňový sad je zameraný na krajové odrody, ktoré z nášho územia miznú.

„Krajové odrody sa snažíme pripraviť a pestovať v móde štíhleho vretena, to znamená, moderným spôsobom. Chceme zachovať tieto staré odrody pre našich študentov, aby ich poznali, a zároveň sa pokúsiť robiť výskum, dať odporúčania pre prax s cieľom spracovania týchto starých odrôd či už na mušty alebo iné výrobky,“ povedal dekan FZKI Dušan Igaz.

Momentálne je v sade na ploche 20 árov vysadených 219 jabloní a celkovo 73 odrôd. Nechýbajú medzi nimi odrody ako Antonovka, Astrachán biely, Cár Alexander, Opát Bruno či Zvonkové. Najmladšia odroda Júlia je z roku 1950. „Tieto odrody nedostaneme na trhu. Pôvod majú rôzny, čiže nie sú len zo Slovenska, ale aj z Česka, Nemecka, Rakúska, ktoré však u nás zdomácneli,“ povedal Mezey.

V súčasnosti sa už staré odrody na pultoch predajní neobjavujú, nakoľko pre obchodné reťazce nie sú zaujímavé.

Zdroj: uniag.sk

„Vznikajú nové odrody, šľachtenie sa zameriava na nové parametre, či už odrodové, rastové alebo zamerané na odolnosť voči chorobám a škodcom. Pri moderných odrodách sa šľachtiteľ snaží dosiahnuť, aby väčšina z týchto parametrov bola zahrnutá v novej odrode. V starých odrodách toto všetko nie je zastúpené,“ povedal Mezey.

Sad bude fungovať v biorežime a budú sa v ňom aplikovať len povolené prípravky na báze medi či síry a biologické prípravky na ochranu rastlín.

Televízia Nitrička

Forgot Password