(zdroj: TASR) Na hradisku Valy v Bojnej v okrese Topoľčany sa v sobotu (14. 8.) stretnú nadšenci histórie, rodiny s deťmi, fanúšikovia pešej či cykloturistiky. Spoločne sa počas podujatia Oživenie histórie na hradisku Valy prenesú o 1200 rokov späť a zažijú život Slovanov.
„Podujatie je vzhľadom na momentálne pandemické opatrenia menším, prestávkovým pokračovaním Cyrilometodských slávností v Bojnej, ktoré sa zaraďujú medzi najväčšie včasnostredoveké podujatia na Slovensku,“ informoval Andrej Golský z Obecného úradu v Bojnej.
Návštevníci prostredníctvom dobových skupín z čias Slovanov zažijú vtedajší život na Veľkej Morave. Pripravené bude aj nahliadnutie do dobového tábora, šermiarsko-divadelné vystúpenia či dobové aktivity pre deti. Zúčastniť sa tiež môžu pri rekonštrukcii pôvodnej hlinenej pece priamo na mieste jej nálezu. Každú celú hodinu je pripravená komentovaná prehliadka hradiska spoločne so sprievodcom, ktorý predstaví vznik a význam hradiska, zaujímavosti o živote našich predkov a o tom, čo predchádzalo zániku a znovuobjaveniu pokladov na hradisku v Bojnej.
Hradisko Valy je rekonštrukciou osídlenia Slovanov priamo v prírode a jedným z najvýznamnejších archeologických lokalít v strednej Európe. V 9. storočí bolo významným opevneným mocenským centrom, ležiacim na obchodnej ceste medzi Ponitrím a Považím, v ktorom obyvatelia prijali kresťanstvo ešte pred príchodom sv. Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu. Toto archeologické nálezisko je populárne aj vďaka nálezom pozlátených plakiet a zvonu z Bojnej, ktoré sa zaradili medzi najstaršie dochované kresťanské pamiatky v Európe. Archeologický ústav Slovenskej akadémie vied (SAV) vykonáva od roku 2007 v lokalite systematický archeologický výskum.
foto: NOCR