V bode.k7 premietnu druhý diel dokumentu Tí, ktorí zostali

Súčasťou podujatia bude diskusia za účasti tvorcov.

V stredu 22. februára sa v kultúrnom priestore bod.k7 uskutoční prvé verejné premietanie 2. dielu slovenského filmového dokumentu s názvom Tí, ktorí zostali.

Film s podtitulom Jaroslav, Tatiana a Kolja premietnu pri príležitosti výročia začiatku vojny na Ukrajine.

„Keď sa svet 24. februára tohto roku dozvedel o ruskom vojenskom útoku na Ukrajinu, v momente sa všetko zmenilo – do zdanlivo stabilnej Európy prišiel chaos. Ako reakciu na vojnu a hrôzy s ňou spojené sa Viera Dubačová s kameramanom Michalom Vasiľom rozhodli ísť na miesta, ktoré ruská armáda okupovala a bombardovala – Irpiň, Buča, Hostomeľ, Ozera. Tam natočili sériu výpovedí a príbehov o ľuďoch, ktorí neutiekli a napriek ohrozeniu života ostali: pomáhať, žiť, prežívať,“ priblížili tvorcovia.

Druhý diel dokumentu je o Iziume, meste na východe Charkivskej oblasti, o ktoré prebiehali tvrdé boje, a o Kamjanke, dedine východne od Iziumu smerom na Slaviansk.

„Film rozpráva o ľuďoch, ktorí v tých najkrutejších podmienkach prežili ruskú vojnu a okupáciu. V Iziume dodnes odhaľujú masové hroby obetí. Tvár ruskej vojny odkrývame kúsok po kúsku cez príbehy ľudí, ktorí z rôznych dôvodov neopustili alebo nemohli opustiť svoje domovy,“ uviedli organizátori podujatia.

Súčasťou podujatia bude diskusia za účasti tvorcov Viery Dubačovej a Michala Fuliera, ktorú moderuje Lucia Štasselová.

„Počas diskusie s tvorcami si pozrieme najnovšie zábery z ich poslednej cesty na Ukrajinu a vypočujeme odkazy obyvateľov Chersonu a iných miest adresované nám na Slovensku,“ dodalo kultúrne centrum.

Televízia Nitrička

Forgot Password