Už desiatky rokov tvoria charakter Kupeckej ulice

„Keby sa ulica premenovala na Kníhkupeckú, tak by to bolo úplne v poriadku,“ povedal na oslave 30. narodenín Marek Hattas.

V 90. rokoch začínali v malom, čas aj priestor sa odvtedy menil, no dnes by ste si bez nich Kupeckú ulicu v Nitre predstavili len ťažko. „Už je to 30 rokov odkedy sme začali predávať knihy. Za ten čas našimi rukami prešlo množstvo kníh, ktoré sú uložené vo Vašich knižniciach,“ uvádzajú Madla a Igor Rjabininovci z antikvariátu a kníhkupectva Pod vŕškom.

Prvé objednávky robili ešte na písacom stroji a predávalo sa iba popoludní.

Verejnosti začali knihy predávať na ulici na Palánku v roku 1990. Krátko potom otvorili prvý priestor na Kupeckej, no kníhkupcami sa stali až neskôr. „Do vnútra sa zmestili maximálne traja zákazníci. Otvorené bolo od 15.00 do 18.00 (po práci) a skoro vždy tam už čakala ,fronta‘ ľudí, kým otvoríme. Vtedy sme sa volali MINI KNIHY GRAMO,“ spomínajú Rjabininovci v novinách, ktoré vydali pri príležitosti 30. narodenín.

Hoci sa viackrát sťahovali, Kupeckej zostali verní.

Náročné bolo pre kníhkupecto najmä obdobie po otvorení obchodných centier, kedy život na pešej zóne vyhasínal. Vraj vtedy počítali, koľko ľudí prejde po ulici za 5 minút. Dá sa povedať, že rastúci ruch na pešej a v okolitých uličkách je na dobrej ceste. Dnes si v Pod vŕškom okrem starších kníh a platní z druhej ruky, vyberiete tiež z najnovších knižných bestsellerov. K antikvariátu a kníhkupectvu časom pribudla aj kaviareň, kde zamestnávajú aj ľudí so zdravotným postihnutím. 30. výročie oslávili nedávno s viacerými významnými hosťami.

„Nie je veľa takých miest, ako je kníhkupectvo Pod vŕškom. Nie je veľa takých ľudí, ako Rjabininovci, ktorí ho vedú. Je to príklad veľkej obetavosti a myslím, že aj veľkého odriekania,“ povedala na margo tridsaťročnej práce riaditeľka festivalu Divadelná Nitra Darina Kárová, ktorá v budove dnešného kníhkupectva kedysi bývala. Rjabininovci podľa nej predbehli dobu a vytvorili istú komunitu, ktorej dôkazom sú aj ich pravidelné podujatia.

„Je to legenda. Ulica jednoducho žila kníhkupectvom Pod vŕškom. Za mňa, keby sa ulica premenovala na Kníhkupeckú, tak by to bolo úplne v poriadku. Veľká vďaka za to, čo robia. Klobúk dole,“ dodal primátor Nitry Marek Hattas. K pozitívnym slovám sa pridali aj hlavný architekt mesta Viktor Šabík, Jana a Vladimír Michalovci z kníhkupectva Artforum i ostatní hostia.

foto: NH


Mohlo by vás zaujímať:

Kníhkupecká, alebo ako vyšli knihy z police do ulice

Piatok tekvicového sprevádzalo otvorenie novej Divadelnej zóny

Nitra v čase: Kupecká ulica

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password