Úrad Nitrianskeho samosprávenho kraja zmení sídlo

Krajskí poslanci rozhodli o umiestnení Úradu Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK). Vyberali z troch alternatív.

Návrhov na umiestnenie sídla Úradu Nitrianskeho samosprávneho kraja bolo hneď niekoľko. Zastupiteľstvo vyberalo z troch variantov, súčasťou bolo aj vyčíslenie finančných nákladov každého riešenia.

Víťaznou alternatívou sa stalo presťahovanie úradu na internát v správe Strednej odbornej školy potravinárskej v Nitre.

Priestor ponúka dve pôdorysne rovnaké, navzájom prepojené budovy. „Rekonštrukciou internátu na kancelárske priestory by sa získalo cca 112 kancelárií, čo znamená, že je možné umiestniť všetkých zamestnancov úradu,“ píše sa v návrhu. Výhodou riešenie je najmä vhodné logistické umiestnenie a dostatok parkovacích miest. Nutná je však komplexná rekonštrukcia a problém by mohol predstavovať aj nedostatok zasadačiek priamo v objekte. Predpokladané náklady sa pohybujú vo výške 4,5 – 5,5 milióna eur a stavebné práce by mohli byť ukončené o 2 – 2,5 roka.

Zdroj: Prílohy I. variantu, rokovanie NSK

Návrh ponúkal ďalšie dve riešenia – výstavbu novej budovy aj odkúpenie terajšieho sídla na Rázusovej.

Nová budova NSK bola plánovaná na ulici B. Slančíkovej v Nitre, na pozemku, kde podľa návrhu Spojenej školy má vyrásť športové centrum. Analýza však poukázala na časovú aj finančnú náročnosť tohto projektu, i komplikovaný proces verejného obstarávania. Alternatíva teda nezvíťazila, a to aj napriek tomu, že NSK už v minulosti zaplatil takmer 570-tisíc eur za projektovú dokumentáciu. K výstavbe objektu však nikdy neprišlo, pretože ešte v roku 2012 polícia obvinila sedem osôb z machinácii pri verejnom obstarávaní zhotoviteľa. Kraj sa odvtedy k projektu nevrátil.

Zdroj: Prílohy II. variantu, rokovanie NSK

Budova na Rázusovej ulici je terajším sídlom Úradu NSK, preto by bolo jej odkúpenie najjednoduchším i najrýchlejším riešením. Za prenájom kancelárií na súčasnej adrese platí kraj 132-tisíc eur ročne, zbavením sa tohto poplatku by teda úradu klesli nemalé náklady. Problém však predstavuje nemožnosť rozšírenia kancelárskej kapacity i parkovania a s tým spojené rozmiestnenie úradu vo viacerých lokalitách mesta.

Zdroj: Prílohy III. variantu, rokovanie NSK

Podľa poslancov je najvyšší čas, aby si kraj zaobstaral vlastné sídlo.

„Opäť sa hovorí o novom usporiadaní krajov, podľa ktorého by mal vzniknúť Bratislavský, Západoslovenský, Stredoslovenský a Východoslovenský kraj. O sídle jednotlivých krajov sa bude rozhodovať aj podľa toho, či majú pre úrad vhodnú budovu,“ pripomenul poslanec Jozef Dvonč. Úrad NSK nemá vlastnú základňu od roku 2001.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password