Ulicami Nitry budú znieť gajdy rôznych krajín

Medzinárodný gajdošský festival Zagajduj gajdoško hosťuje v tomto meste po tretíkrát.

Z domáceho prostredia obce Veľké Zálužie presunie gajdošský festival svoje dejisko v dňoch 6. a 7. augusta do Nitry.

Posledné dva ročníky sa k hlavným organizátorom, Miestnemu odboru Matice slovenskej Veľké Zálužie a hudobným telesám FSk Drienka a Gajdošskí trogári, pripája aj Dom Matice slovenskej v Nitre.

„Siedmy ročník festivalu Zagajduj gajdoško predstaví zahraničných účinkujúcich zo štyroch krajín. Prvý deň festivalu bude gajdošský sprievod prechádzať Pešou zónou v Nitre smerom na Kupeckú ulicu. Gajdoši krátkymi vystúpeniami spríjemnia sobotné popoludnie návštevníkom obľúbených kaviarní na tejto ulici. Živá pozvánka je upútavkou na hlavný festivalový večerný program, ktorý sa bude konať už v Dome Matice slovenskej v Nitre,“ uviedli organizátori.

Z najväčšej diaľky budú prezentovať gajdošskú tradíciu zo svojich krajín Lindsey Davidson (Škótsko), Orchestra Aleksandar (Severné Macedónsko) a Hrvatski gajdaški orkestar (Chorvátsko). Zo susedného Česka tentokrát pricestujú Dudáci Tryhuci. Slovensko budú zastupovať vysokoškolský Folklórny súbor Gymnik a Robert Žilík, ktorý priblíži gajdošskú tradíciu starého Urmína. Návštevníci sa môžu tešiť aj na domácich Gajdošských trogárov.

Pred začiatkom hlavného programu je pre návštevníkov pripravený zaujímavý sprievodný program. „Detskí návštevníci môžu zažiť tvorivú interaktívnu hudobnú dielňu. Prednáška Roberta Žilíka predstaví cez symboliku vzácnych zbierkových predmetov starobylých slovenských kútnych plachiet tému rodu a rodiny,“ informovala Michaela Pavelová z Domu Matice slovenskej.

Sprístupnená bude aj výstava Gajdošská izba a jej komentovaná prehliadka, ktorej trvanie sa počas festivalu ukončí.

Návštevníkom nebude chýbať chutné domáce občerstvenie či možnosť zakúpiť si remeselné výrobky z obchodíku S láskou k tradíciám.

„Záverečný nedeľný program sa bude konať na nitrianskej Kalvárii, kde súčasťou svätej omše budú aj zahraniční účinkujúci,“ uzatvorila Pavelová.

Vstupné na podujatie je dobrovoľné.

Program:

6. 8. 2022

14.00 hod. – Pešia zóna, Kupecká ulica – festivalové pozdravy, sprievod

18.00 – 18.45 hod. – Dom Matice slovenskej v Nitre (Dolnočermánska 737) – hudobná gajdošská dielňa pre deti, prednáška Starobylé kútne plachty zo Slovenska, výstava Gajdošská izba

19.00 hod. – Dom Matice slovenskej v Nitre – hlavný festivalový program

7. 8. 2022

9.00 hod. – Kostol nanebovzatia Panny Márie, Nitra – Kalvária, sv. omša

Ilustračná snímka: https://kalvaria.verbisti.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password