Týždeň druhý: pravoslávne Vianoce aj legislatívne novinky

V druhom pracovnom týždni nového roka sme si museli zvyknúť na viaceré novinky, ktoré nadobudli platnosť od 1. januára. No nie len tým sme žili tento týždeň.

Zatiaľ čo väčšina Slovenska sa v pondelok chystala na návrat do pracovného života, pravoslávni veriaci slávili Štedrý deň. K sviatkom neodmysliteľne patrí prísny pôst, ale aj niekoľkochodová večera, ktorá dokáže potrápiť nejednu tráviacu sústavu. Aj práve kvôli tomu všetky presýtené brušká určite uvítajú zopár tipov, ako byť po sviatkoch fit. Však?

Povianočné upratovania má rád len málokto, no urobiť ho, jednoducho, treba. Aby všetko prebehlo hladko, priniesli sme vám užitočné rady, ako sa zbaviť nepotrebného vianočného stromčeka. Nezabúdajte, do nádoby na komunálny odpad rozhodne nepatrí!

Už ste podali daňové priznanie k dani z nehnuteľností? Odporúčame dať si na túto záležitosť pozor. Povinnosť podať takéto priznanie majú všetci, u ktorých v priebehu roka 2019 nastali zmeny vo vlastníctve nehnuteľností. Čas je obmedzený, uplynie na konci januára.

Dôležité zmeny nastali aj v nitrianskej parkovacej politike. Rozšíril sa I. okruh v centre Nitry a zrušili sa viaceré parkovacie karty, pričom vybavenie tých existujúcich by malo byť jednoduchšie a rýchlejšie. Viac sa o novom parkovaní v Nitre dočítate tu.

Motoristov čakajú novinky aj v STK. Od Nového roku platí novela zákona o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. Ak sa so svojím autom chystáte na technickú kontrolu, venujte pozornosť tomuto článku. Možno sa vďaka nemu vyhnete niektorým prekvapeniam.

Pozor by si mali dať aj dlžníci. Daniari od začiatku januára získali novú právomoc a dlhy na daniach vás môžu pripraviť o vodičský preukaz. Exekučné konanie a blokácia vodičského preukazu sa zruší až po vyrovnaní vymáhaného nedoplatku.

Dobrá správa pre seniorov! Od 1. januára sú oslobodení od platenia koncesionárskych poplatkov. Kto vyrovná finančnú stratu a koho sa ešte novela zákona o úhrade za služby verejného rozhlasu a televízie týka, sa dočítate v článku Vybrané osoby sú od poplatkov za rozhlas a televíziu oslobodené.

Na najbližšie dni až mesiace je avizovaných niekoľko akcií, ktoré by ste si nemali nechať ujsť. Jednou z nich sú voľby do Národnej rady SR. Ak v čase ich konania (29. februára) nebudete na Slovensku, voliť môžete aj zo zahraničia. Samotnú Nitru čaká aj voľba hlavného kontrolóra mesta. Prihlášky na túto funkciu je možné podávať do 12. marca.

Zábavnejšou aktivitou Nitranov bude ďalší ročník Intersport Nitrianskej bežeckej ligy. Viete, že pobeží aj primátor? A to už túto nedeľu. Aj zimné kúpanie vo Veľkej Hangócke je každoročná tradícia. V závere budúceho týždňa nás čaká už 10. ročník tohto podujatia. Trúfa si niekto ponoriť svoje telo do studených vôd nitrianskeho jazera?

Za dverami je plesová sezóna. Ste na ňu pripravení? Aké sú tohtoročné trendy a čomu sa radšej vyhnúť sa dočítate tu. V Nitre tiež žije mnoho zaujímavých ľudí. Jedným z nich je aj Júlia Kárová, nitrianska muzikantka a fitneska zároveň. Že neveríte? Prečítajte si rozhovor.

Nezabudnite ani na prírodné divadlo, ktoré nás čaká už dnes v noci. Zatmenie mesiaca bude viditeľné z celého Slovenska. Jeho maximálnu fázu možno spozorovať presne o 20.10 h.

Žiaľ, tento týždeň mal aj svoje odvrátené stránky. To, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch dokazujú napríklad udalosti v obci Horné Lefantovce, v Zbehoch, v blízkosti Nových Zámkov na trati smerom na Šurany aj tragické úmrtie zverenca AC Stavbár Nitra.

Týždeň je pomaly za nami a my sa čochvíľa ocitneme na začiatku ďalšieho. Snáď prinesie len pozitívne správy, pretože o tých píšeme radi! Z tohto súdka jednoznačne odporúčame rubriku Nitra včera a dnes. Najnovší článok je zameraný na rieku Nitru a plaváreň, ktorá na nej stála v 19. storočí. Na vyvolávanie strachu nám predsa stačia nitrianske povesti o strašidlách. V budúcom týždni sa môžete tešiť na ich strašidelné pokračovanie.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password