Na výstave nájdeme tvorbu deviatich autorov, ktorí sú vo svojom výstavnom prejave odlišní, no spája ich práca s textilným materiálom, postupmi a technikami. Mnohí objavili v ručnom spracovaní textílie spôsob ako vyjadriť svoje postoje, identitu či osobnú minulosť.
Nájdeme tu imaginárne, figurálne a folklórne motívy popri tých architektonických a kartografických.
Návštevníci si môžu pozrieť tradičnú výšivku, tkanie, vyrezávanie a taktiež aj kresbu niťou či písanie slučkovým stehom. Rôznorodosť sa odráža aj vo vybraných materiáloch, ktoré pôvodne nemajú nič spoločné s mäkkou a poddajnou hmotou, no na zhmotnenie myšlienky sú neraz nenahraditeľné.
Výstava je doplnená o hravé interaktívne úlohy a didaktické prvky. Súčasne bude prebiehať odborný a vzdelávací program, zameraný na interpretáciu diel – zbierkových predmetov galérie s tvorivými reflexiami návštevníkov. Niekoľkomesačný program má za úlohu poukázať na nové trendy v súčasnom umení ako i priblížiť prácu s tradičnými technikami v nových súvislostiach.
Cieľom výstavy je taktiež prispieť k odbúraniu zábran a predsudkov pri kontakte návštevníkov so súčasným umením.
Edukačná časť projektu bude vrcholiť októbrovou záverečnou výstavou výtvarných prác účastníkov tvorivých dielní, ktorá bude spojená s odovzdávaním cien najlepším tvorcom.
Kristína Fáberová