Tvoriť môže každý

Priestory Nitrianskej galérie opäť zaplnili diela z dielne hendikepovaných detí rôzneho postihnutia.

Výstava prác vznikla na základe vzdelávacieho programu Tvoriť môže každý. V poradí už 11. ročník projektu sa skladal z troch dielní, pri ktorých si mohli deti vyskúšať rôzne techniky. Tretia dielňa bola zameraná na rozmanitosť okien župného domu.  

Napriek tomu, že títo ľudia majú hendikep, schopnosti, talent a tvorivosť im rozhodne nechýbajú. Aj keď sú o niečo ochudobnení, v inom smere sú zase bohatší. Ľudia s hendikepom majú obrovskú predstavivosť a inšpirácie. 

Počas záverečnej výstavy nechýbalo ani udeľovanie cien pre najlepších tvorcov. 

„Deti sa pokúšali napodobniť naše okná formou koláže. Tieto dielne v galérii im umožňujú taký širší prehľad, aj čo sa týka rôznych tém. Pôsobí to na nich terapeuticky, až relaxačne,“  uviedla výtvarná pedagogička Elena Tarábiková. 

Tento projekt finančne podporilo aj mesto Nitra. „Sme naozaj radi, že môžeme podporiť kreatívne schopnosti a talent práve takýchto mladých tvorcov. Výstava totiž symbolizuje aj isté preklenutie predsudkov voči deťom s hendikepom, ktoré mnohí ľudia podceňujú. Práve hendikepované deti vedia vynikajúco tvoriť, majú predstavivosť a schopnosť vyjadriť sa prostredníctvom umenia,“ vyjadril sa Tomáš Holúbek, hovorca mesta Nitra.

Práce detí si môžu návštevníci prísť pozrieť do konca leta.

Televízia Nitrička

Forgot Password