Turistické informačné centrum má v ponuke novú 0-eurovú suvenír bankovku

Na takzvanej Euro Souvenir bankovke je pri príležitosti 100. výročia narodenia zobrazený umelec – autor animovaného príbehu Puf a Muf – Viktor Kubal.

Zdroj: Turistické informačné centrum Nitra

Nositeľ titulu Zaslúžilý umelec bol scenáristom, karikaturistom, režisérom a humoristom. „Ako autor prvých animovaných filmov u nás bol vedúcou osobnosťou počiatku slovenskej animovanej tvorby. V roku 1943 dokončil prvý animovaný film Studňa lásky,“ informuje TIC Nitra.

Je tiež autorom stoviek krátkometrážnych animovaných filmov vrátane Puf a Muf a Janko Hraško. K jeho známym celovečerným animovaným filmom patrí hororová Krvavá pani (1980), Marcipánová komédia (1987) a Zbojník Jurko (1976).

Pre periodickú tlač dodával kreslené vtipy a satirické grafiky. Pre deti a mládež zase napísal aj ilustroval knihy Výlet Toma Philbyho (1962), Otcovia a deti (1963) aj knihy Ja a môj brat (1967).

Viktor Kubal sa narodil 20. marca 1923 vo Svätom Jure.

„Ako humorista a zabávač bol známy svojim dialektom, ktorý neraz prispel k úspechu jeho prejavu. Do svojej tvorby obsadzoval ženy do dôležitejších a rozhodnejších úloh, než iní tvorcovia v tom čase,“ dodáva TIC.

Jeho tvorba sa dostávala aj na výstavy do zahraničia. Bolo mu tiež udelené ocenenie Paľa Bielika od Ministra kultúry SR za jeho prínos pre slovenskú animovanú tvorbu. Zomrel v roku 1997 vo veku 74 rokov.

Autorom výtvarného návrhu bankovky je Adrian Ferda. Bankovka v náklade 5000 ks je k dispozícii v TIC Nitra od 16.3.2023.

Televízia Nitrička

Forgot Password