Tradičná zabíjačka mala opäť úspech

V skorých ranných hodinách sa začali v Golianove prípravy na tradičnú zabíjačku, ktorá je obľúbenou záležitosťou všetkých obyvateľov už 14. rok. Rôzne vône a chute sa tu už od rána miešali s dobrou hudbou a veselou náladou.

„V minulosti sa na obciach v každej rodine chovalo nejaké prasiatko a vianočný čas bol tým časom, kedy si ľudia prasiatko zabili a svojpomocne spravili výrobky,“ vysvetlil starosta Golianova Ľuboš Kolárik.

Zabíjačka je v Golianove nielen pripomienkou toho, že sa blížia vianočné sviatky, ale tiež spomienkou na tradície otcov, matiek aj starých rodičov.

„Tá tradícia tu funguje a pán starosta ju z roka na rok stupňuje. Vlani sme mali tri prasiatka, tento rok boli štyri. Dáva si záležať, má to tu úroveň. Myslím, že na druhých dedinách sa robí len 1 prasiatko,“ povedal Marián Farkaš, hlavný mäsiar obecnej zabíjačky.

Golianovskej zabíjačky sa zúčastnila aj Oľga Nachtmannová, štátna tajomníčka Ministerstva školstva SR: „Cítila som sa výborne. Stretla som tu ľudí, ktorých som už v živote videla, bavila sa s nimi a bola som veľmi rada, že ich opäť môžem vidieť. Stretla som tu aj nových ľudí a bolo to pre mňa veľmi, veľmi milé.“

Zabíjačka prebiehala počas dvoch dní a do prác sa pustil aj samotný starosta, ktorý je zároveň vášnivým poľovníkom a práca s mäsom a mäsovými výrobkami mu je vlastná. Zdôraznil tiež, že najdôležitejšie je mať okolo seba partiu ľudí, ktorí sú zapálení pre vec.

Samozrejme treba mať aj nejaký ten mäsiarsky fortiel. Máme tu aj profesionálnych mäsiarov, ktorí nám pomáhajú, lebo spracovanie tých prasiatok by bolo pre nás veľmi náročné,“ dodal starosta a všetkým dobrovoľníkom vyjadril vďaku za pomoc.

Vo večerných hodinách sa všetci obyvatelia stretli v kultúrnom dome, kde si pochutnali na zabíjačkových výrobkoch, ako sú jaternice, žobrácka kaša, pečené mäso, klobáska či kapustnica. Pripravené mäsové jedlá si vychutnala i pani tajomníčka: „Prvýkrát v živote som jedla kašu, a tá mi veľmi chutila. Mala som jaternicu, ktorú poznám dlhé roky, ale tá žobrácka kaša bola ešte lepšia.“

„Podľa počtu ľudí, ktorí sem prídu, podebatujú a zaspievajú si, vieme, že táto akcia má zmysel a treba ju robiť ďalej,“ poznamenal starosta.

Počas ochutnávania zabíjačkových výrobkov sa v kultúrnom dome predstavila hudobná skupina Podjavorinská muzika z okolia Zvolena.

Televízia Nitrička

Forgot Password